PreporučenoTech

Prva fotka crne rupe

Astronomi su upravo objavili prvu fotografiju crne rupe smještene u galaktici Messier 87, sazviježđe Djevica. Prvo opažanje u povijesti plod je široke međunarodne istraživačke suradnje Event Horizon Telescope (EHT), a velik obol uspjehu dali su i znanstvenici koje financira EU. Riječ je o velikom znanstvenom postignuću kojim se produbljuje naše razumijevanje crnih rupa, potvrđuju predviđanja Einsteinove opće teorije relativnosti i otvaraju novi pravci istraživanja svemira. Prva snimka crne rupe danas je istodobno objavljena na šest konferencija za medije održanih diljem svijeta.

>>>I tako će čovječanstvo procvjetati širom Kumove slame: VIDEO

“Znanost nerijetko nadahnuće nalazi u fikciji. Crne rupe dugo nam već bude znatiželju i golicaju maštu. Zahvaljujući radu europskih znanstvenika, od danas više nisu samo teorijski koncept. Otkriće je zadivljujuće i iznova pokazuje kako se u suradnji s partnerima diljem svijeta može doći do neočekivanih spoznaja, a naše poimanje svijeta iz temelja protresti,” izjavio je povjerenik za istraživanje, znanost i inovacije Carlos Moedas.

Predsjednik Europskog istraživačkog vijeća (ERC) profesor Jean-Pierre Bourguignon dodao je: “Čestitam znanstvenicima diljem svijeta zaslužnima za ovo nadahnjujuće otkriće koje pomiče granice našeg znanja. Posebno mi je zadovoljstvo primijetiti da su uspjehu presudno pridonijeli znanstvenici koji se financiraju sredstvima Europskog istraživačkog vijeća. Rezultati financiranja tako fundamentalnih istraživanja ni po čemu nisu sigurni, ali EU-ova dalekovidna investicijska odluka pokazala se iznova promišljenom, a potkrjepu je dobio i ERC-ov cilj ulaganja u visokorizična, ali potencijalno revolucionarna istraživanja.”

>>>Svemir je milijardu godina mlađi i širi se brže no što smo mislili: nobelovac Riess

Financijska sredstva EU-a u okviru Europskog istraživačkog vijeća (ERC) bila su ključna za EHT. EU je financirao rad triju vodećih znanstvenika i njihovih timova uključenih u otkriće te je pomogao u razvitku i nadogradnji velike teleskopske infrastrukture, ključne za uspjeh projekta, navodi se u priopćenju Europske komisije.

Crne jame su bezobrazno guste i njihovoj gravitacijskoj privlačnosti ne može pobjeći ništa materijalno, a vi upravo gledate u ‘konačni horizont’ i stoga pripazite, jer “kad dugo gledaš u bezdan, i bezdan se zagleda u tebe.”