Biznis i ekonomijaPreporučeno

Rastući broj američkih zastupnika gura zakone o temeljnom dohotku: COVID-19

Rastući broj američkih zastupnika i ekonomista poziva na primjenu univerzalnog temeljnog dohotka kao najbolje politike za zaštitu svih građana od ekonomskih posljedica bolesti COVID-19.

Pozivi stižu u trenutku kad epidemija razotkriva slabosti neoliberalne i gig ekonomije u kojoj velik broj radnika nema temeljnu zdravstvenu zaštitu niti novca za izvanredne situacije.

>>>Australska vlada razmatra darivanje novca građanima: COVID-19

Kongres Sjedinjenih Američkih Država u petak je zbog navedenog usvojio izvanredne mjere financiranja vrijedne 8.3 milijardi dolara velikom većinom usmjerene na zdravstveni sustav. Očekuju se i dodatni poticaji povezani s pružanjem direktne financijske pomoći najugroženijim osobama i obiteljima, uključujući hranu za djecu koja bi zbog zatvaranja škola mogla ostati gladna, navodi The Hill.

U navedenom kontekstu američke bijede, temeljni dohodak i “zdravstvenu skrb za sve” u četvrtak je zatražila progresivna zastupnica Alexandria Ocasio-Cortez kojoj se pridružila Tulsi Gabbard, demokratkinja iz Havaja. Ona je u petak predložila zakon o temeljnom dohotku za sve Amerikance u iznosu od 1000 dolara mjesečno “dok COVID-19 ne prestane predstavljati javno-zdravstvenu krizu”.

“Pandemija koronavirusa je stvorila prijetnju zdravlju i blagostanju američkih ljudi, kao i ekonomskoj stabilnosti naše zemlje,” napisala je Gabbard u izjavi za javnost. “Dok su neki u Washingtonu fokusirani na zbrinjavanje Wall Streeta, obični Amerikanci su ostavljeni iza. To je krivo. Zbrinjavanje svih Amerikanaca će stimulirati našu ekonomiju tijekom ovog pada”.

>>>Obožavatelji rukama ponijeli američkog predsjedničkog kandidata koji obećava temeljni dohodak: VIDEO

Sličan su zakon u petak predložili i demokratski zastupnici Ro Khanna (Kalifornija) i Tim Ryan (Ohio) s ciljem uplate iznosa od 1000 do 6 000 dolara za više od trećine Amerikanaca koji su lani zaradili manje od 65,000 dolara godišnje.

“Kako bismo ublažili ekonomske posljedice koronavirusa, mi moramo osigurati da Amerikanci koji teško rade u svojim džepovima imaju novac i mogu platiti svoje račune,” napisao je Khanna u izjavi. “Mi moramo ublažiti udar na radnike dok se otkazuju okupljanja i događanja i smanjuju satnice. Smanjenje poreza na dohodak nije dovoljno”.

>>>I MMF pozvao na direktne uplate novca građanima i biznisima

U raspravu se u petak uključio i ekonomist Nouriel Roubini koji je na Twitteru objavio da je temeljni dohodak ponajbolji i najdirektniji odgovor na aktualnu krizu uz sugestiju da bi se on trebao financirati kroz obveznice i monetizirati pomoću (središnje banke) Federalnih rezervi.