Biznis i ekonomijaPreporučeno

Rekordni porast njemačkih ulaganja u Kinu

Njemačke izravne investicije u Kinu lani su se povećala za 4.3% na rekordnih 11.9 milijardi eura, pokazali su službeni podaci Bundesbank koje je analizirao IW institut.

Trend je u disonanci s pozivam i mjerama njemačkih vlasti na suzdržanost od ulaganja u Kinu.

Reuters nakon ekskluzivnog uvida u izvješće IW-a piše da su njemačke tvrtke u Kinu u posljednje tri godine investirale jednake iznose kao u prijašnjih šest godina.

Pažljiviji uvid u podatke otkriva da je većina investicija u posljednje četiri godine u potpunosti temeljena na reinvestiraju profita.

Unatoč trendu uočljivo je i htijenje prema povlačenju kapitala.

“Možemo pretpostaviti da i dalje postoji podjela između nekoliko velikih kompanija i većine malih i srednjih poduzeća,” napisao je u izvješću ekonomist IW-a Jürgen Matthes. “Druga istraživanja i anegdotalni dokazi podupiru tezu da neka srednja i mala poduzeća nastoje smanjiti svoj angažman s Kinom ili se čak potpuno povući.”

Njegovo promišljanje podupire prošlomjesečni izvještaj Njemačke gospodarske komore u Kini prema kojem kinesko tržište napušta ili namjerava napustiti 9% njemačkih tvrtki.

Europska gospodarska komora slične je paneuropske trendove – propadanje trgovinskih odnosa i investicija – naglasila u lipnju prošle godine.

Najznačajniji partner

Generalno, IW bilježi da je vrijednost izravnih njemačkih investicija u Kinu lani iznosila 116 milijardi eura, u poredbi s oko 170 milijardi u 2022. godini.

Njemačka je čitavu 2023. koketirala s recesijom, što je glavni povod za pad ukupnog iznosa.

Ulaganja u Kinu kao udio ukupnih njemačkih ulaganja u inozemstvu lani su porasla za 10.3%, što je najviša razina od 2014., dok su njemačka izravna ulaganja drugdje u Aziji stagnirala na oko 8%.

Preliminarni podaci Njemačkog saveznog zavoda za statistiku, Destatisa, pokazuju da je unatoč htijenju prema smanjenju izloženosti, odnosno ovisnosti, Kina u 2023. ostala najznačajniji vanjskotrgovinski partner, ulogu koju uživa osam godina zaredom.

Reuters piše da u vladajućoj koaliciji kancelara Olafa Scholza postoje nesuglasice i podjele oko strategije. Njegovi su Socijaldemokrati (SPD) manje agresivni u reviziji odnosa u poredbi sa Zelenima i Slobodnim demokratima.

Kancelar je najavio da će zajedno s delegacijom investitora i poduzetnika Kinu posjetiti sredinom travnja.


Povezane vijesti