Predsjednik Vladimir Putin u srijedu je objavio nove smjernice revidirane doktrine za nuklearno odvraćanje, signalizirajući da bi Moskva u odgovoru na eventualnu udare zapadnjačkim oružjem duboko u teritorij Rusije mogla odgovoriti nuklearnim oružjem.
Političari i mediji neposredno nastavljaju s propitivanjem njegove odlučnosti.
Ukoliko Putin blefira, kako to vjeruje Ukrajina i pojedini od njezinih najzdušnijih saveznika, tada bi se Zapad mogao odlučiti na produbljenje svoje vojne pomoći Kijevu neovisno o prijetnjama Moskve.
Ako je ozbiljan, onda postoji i ozbiljan rizik da bi sukob mogao prerasti u Treći svjetski rat, što je prema pisanju Reutersa prepoznao i Washington.
U posljednjem od opetovanih upozorenja, Putin je proširio listu scenarija u kojima je Rusija spremna na nuklearnu opciju.
Rekao je da bi taktičko ili strateško nuklearno oružje moglo biti okinuto u odgovoru na veliki konvencionalni, kopneni ili zračni, proboj ruske granice.
Suparnička nuklearna sila koja podržava ili posreduje u takvom napadu smatrala bi se njegovom sudionicom.
Novodefinirane smjernice izravno su i očito usmjerene na zapadnjačke dalekometne projektile, poput američkih ATACMS-a ili britanskih Storm Shadowa, koji se prema recentnom upozorenju Putina ne mogu koristiti bez zapadnjačkih satelita i zapadnjačkog navođenja.
“To je vrlo jasna poruka: ‘Nemojte napraviti pogrešku – sve stvari te vrste znače nuklearni rat,'” rekao je u komentaru za Reuters bivši sovjetski i ruski diplomat Nikolaj Sokov.
Takvom se gledištu prikloni i Bahram Ghiassee, nuklearni analitičar u Društvu Henryja Jacksona, think-thanku sa sjedištem u Londonu, koji je podcrtao da upozorenje stiže u trenutku kada ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u Sjedinjenim Državama lobira za blagoslov korištenja dalekometnih raketa.
“Putin govori: samo se tu zaustavite,” rekao je Ghiassee.
“Nuklearna ucjena”
Kijev je na novu doktrinu reagirao brzo i žustro, karakterizirajući je kao “nuklearnu ucjenu”.
“Po mom mišljenju, ovo je još jedan blef i demonstracija Putinove slabosti. On se neće usuditi koristiti nuklearno oružje jer bi ga to učinilo totalnim odmetnikom,” napisao je savjetnik Zelenskog, bivši zamjenik ministra unutarnjih poslova Ukrajine, Anton Geraščenko, na društvenom mikroblogu X.
Američki državni tajnik Antony Blinken prijetnju je nazvao neodgovornim i loše tempiranim “zveckanjem nuklearnom sabljom”.
Andreas Umland, analitčar pri švedskom Institutu za međunarodne poslove, Putina je optužio za “poigravanje s umovima”.
“Ovo je psihološka PR operacija Kremlja, bez puno sadržaja. Osmišljena je da prestraši lidere i birače zemalja koje podržavaju Ukrajinu,” napisao je.
Fabian Hoffmann, doktorski znanstveni suradnik i stručnjak za obranu u Oslu, mrvicu je oprezniji, uz sud da se Putinovi komentari mogu ignorirati, ali da je pritom važno ne pretjerati.
“Rusko nuklearno korištenje nije neposredno,” napisao je na X-u. “Zabrinutost je opravdana samo kada Rusija signalizira stvarne pripreme.”
Hoffmann je rekao da bi sljedeći koraci mogli biti uklanjanje bojevih glava iz skladišta i njihovo uparivanje s vozilima za dostavu za taktički napad, prije nego što se ubrzaju pripreme za veliku nuklearnu upotrebu kroz pripreme silosa i aktivaciju stanja pripravnosti za strateške bombardere – što redom mogu detektirani američke ili britanske obavještajne agencije.
Ruske interpretacije
Putin postojano i umjereno podsjeća da se Zapad poigrava s najvećom nuklearnom silom svijeta.
Njegov je glasnogovornik u četvrtak rekao da reviziju i komentare treba prihvatiti kao još jedan podsjetnik da bi sudjelovanje u napadima na ruski teritorij imalo ozbiljne posljedice.
Pojedini komentatori u četvrtak i petak ističu da je revizija umjerenija od strategije koju zagovaraju ruski jastrebovi, uključujući bivšeg predsjednika i premijera Dmitrija Medvjedeva i Kremlju bliskog Sergeja Karaganova čije je gledište da bi Rusija trebala izvršiti ograničeni taktički nuklearni udar u Ukrajini ili Europi kako bi neprijatelje “otrijeznila” i natjerala da nuklearno odvraćanje shvati ozbiljno.
Putin je novu doktrinu najavio u četverominutnom videu u kojem se moglo vidjeti njegovo obraćanje članovima vijeća sigurnosti.
On je ponovio da je riječ o ekstremnoj mjeri i da je Rusija oduvijek bila odgovorna.
Njegovu su poruku izravnije protumačili i prenijeli drugi.
Ruski politički konzultant Jevgenij Minčenko za Reuters je rekao da je poruka adresirana Kijevu, Washingtonu i Londonu “tupa i izravna”.
Poruka je: “Ako nas pokušate ubiti svojim posredničkim rukama, ubit ćemo i vas i vašeg posrednika,” rekao je.
Komplementarno je i gledište bivšeg savjetnika Kremlja, Sergeja Markova.
“Prag za korištenje nuklearnog oružja je snižen. Sada će Rusiji biti lakše koristiti nuklearno oružje,” napisao je Markov na svojem blogu. “Razlog za promjenu nuklearne doktrine bila je prijetnja potpune eskalacije od strane Zapada. Zapad je siguran da Rusija neće prva upotrijebiti taktičko nuklearno oružje. Rusija sada govori da je spremna to učiniti.”
“Neka si sada misle”
Revizija doktrine naširoko je pozdravljena od ruskih nacionalista.
Vladimir Avatkov, dionik Putinovog službenog tijela za savjetovanje o međunarodnim odnosima, drži da bi promjena Washington i London trebala potaknuti na promišljanje.
“Neka si sada misle,” poručio je na Telegramu. “Ovo je pokušaj ne samo da ih se upozori, već i da im se vrati strah koji su potpuno izgubili. A možda čak i malo strateškog razmišljanja.”
Medvjedev, koji ovih dana služi kao zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti, također vjeruje da će Putinove riječi potaknuti introspekciju.
“Sama promjena regulatornih uvjeta za korištenje nuklearnih komponenti nađe zemlje može ohladiti žar onih protivnika koji još nisu izgubili osjećaj za samoodržanje,” napisao je u priopćenju.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.