Biznis i ekonomija

Rusija otvorena prihvaćanju kriptovaluta u trgovini energentima

Rusija razmišlja o prihvaćanju bitcoina kao sredstva plaćanja za plin i naftu, natuknuo je u četvrtak zastupnik donjeg doma ruskog parlamenta Pavel Zavalnij.

Vijest se u petak i subotu proširila tržištima i kriptozajednicama na društvenim mrežama, najpoznatija je kriptovaluta u posljednja 72 sata segnula do 46,000 dolara po virtualnom novčiću gdje je naišla na otpor.

Bitcoin trenutačno kotira na 44,433 dolara, 8% više nego prije pet dana.

Zavalnij je sugerirao da bi “prijateljske” zemlje energente mogle plaćati u kritpo ili svojim lokalnim valutama.

>>>‘Pitanje ovisnosti’: EU podijeljen oko sankcija ruske nafte, energenata

Ruski predsjednik Vladimir Putin prije je najavio da će “neprijateljske zemlje” naftu i plin plaćati u rubljima.

Rusija je kao neprijateljske zemlje i teritorije proglasila Australiju, Albaniju, Andoru, Ujedinjeno Kraljevstvo uključujući Jersey, britanski prekomorski teritorij Angvilu i Britanske Djevičanske otoke, Gibraltar, zemlje članice Europske unije, Island, Kanadu, Lihtenštajn, Mikroneziju, Monako, Novi Zeland, Norvešku, Republiku Koreju, San Marino, Sjevernu Makedoniju, Singapur, SAD, Tajvan, Ukrajinu, Crnu Goru, Švicarsku i Japan (više).

Zavalnij, koji slovi kao cijenjeni i iskusni političar i rukovodi Vijećem za energiju Dume, u četvrtak je rekao da njegova zemlja razmatra alternativne modalitete plaćanja energenta.

>>>Turska zabranila kriptovalute

On je kao “prijateljske zemlje” naveo Kinu i Tursku. “Mi smo Kini dugo predlagali da plaćanja prebacimo na nacionalne valute, rubalj i juan. S Turskom će to biti lira i rubalj,” rekao je.

>>>Utopio se rumunjski kripto pionir, zajednica kontemplira izgledni gubitak milijarde u bitcoinima

“Također možete trgovati bitcoinom,” dodao je prema citatu BBC-ja.

Skučeni potencijal

Analitičari u prvim reakcijama drže da bi Rusija mogla profitirati od prihvaćanja kriptovaluta unatoč rizicima i učestalim oscilacijama.

>>>Kitovi, Soros i sezonski faktori potpiruju vrijednost bitcoina

“Rusija jako brzo osjeća utjecaj sankcija bez presedana,” komentirao je David Broadstock, znanstveni novak na Institutu za energetske studije u Singapuru. “Postoji potreba za podupiranjem gospodarstva, brojna su gledišta da je bitcoin brzorastuća imovina.”

>>>‘Prije ili kasnije privatni novac propadne’: guverneri središnjih banaka o bitcoinu, tulipanima

Broadstock je podsjetio da se vrijednost bitcoina od početka godine propinjala i propada za do 30%, u poredbi s dolarom i eurom koji su međusobno oscilirali unutar granice od 5%.

>>>Sinkronizirano potonuće bitcoina i hodlera Michaela Saylora | poslovna inteligencija

“Uvođenje bitcoina u trgovinu prirodnim plinom očito donosi značajno više rizika u poredbi s tradicionalnim valutama. Štoviše, jedan od velikih ‘prijateljskih’ partnera Rusije je Kina gdje su kriptovalute zabranjene. To jasno ograničava potencijal za plaćanja bitcoinom,” rekao je.

Pratite nas na Google vijestima