PolitikaPreporučeno

Sachs održao predavanje o uzrocima i povodima rata u Ukrajini u EP-u, priopćenja izostala

Američki erudit, ekonomist, analitičar javnih politika i profesor na Sveučilištu Columbija Jeffrey Sachs koji slovi kao jedan od vodećih stručnjaka za gospodarski razvoj, globalnu makroekonomiju i borbu protiv siromaštva u posljednjim danima prosvjetljuje Europljane o uzrocima i povodima rata u Ukrajini.

Sachs je 19. veljače na poziv bivšeg pomoćnika Glavnog tajnika Ujedinjenih naroda i eurozastupnika stranke Savez Sahra Wagenknecht (BSW) Michaela von der Schulenburga gostovao u Europskom parlamentu gdje je pred krcatim auditorijem održao predavanje s nazivom “Geopolitika mira”.

“Biti neprijatelj Sjedinjenih Američkih Država je opasno, no biti njihov prijatelj je fatalno,” rekao je profesor pozivajući Europu da usvoji neovisnu vanjsku politiku.

“Vanjsku politiku koja je realna, koja razumije situaciju u Rusiji, koja razumije situaciju u Europi, i koja razumije što je Amerika i za što se zalaže.”

Sukus govora, koji su u svojim priopćenjima za javnosti ignorirali Uredi Europskog parlamenta širom Europe, uključujući u Hrvatskoj, i koji zasad nije pronašao put do službenih stranica EP-a ili medija u glavnoj struji, u srijedu je na mikroblogu X podijelio sve slavniji i zabavniji eurozastupnik Fidias Panayiotou.

U nastavku pročitajte transkript ključnih dijelova lekcije i pogledajte popratni videokolaž u produkciji zastupnika.

“Što je bila Putinova namjera u ratu? To nije propaganda ispisana o ovom, (u stilu) ‘oh, oni nisu uspjeli’ i sada će on ‘preuzeti Ukrajinu’. Ideja je bila zadržati NATO – a što je NATO? To su Sjedinjene Države na granicama Rusije. Ništa više i ništa manje. Kada je Sovjetski Savez okončao u 1991. postignut je dogovor da se NATO neće pomaknuti niti jedan centimetar prema istoku. No, što se dogodilo nakon 1991.? Sjedinjene Države su odlučile da neće biti kraja proširenju na istok. Odluka je postala formalnom u 1994. kada je predsjednik Clinton potpisao proširenje NATO-a na istok sve do Ukrajine i u Gruziju. Kao što znate, proširenje NATO započelo je u 1999. s Mađarskom, Poljskom i Češkom Republikom i Rusija je bila izrazito nezadovoljna time, no to su bile zemlje još uvijek daleko od granice. Potom je u 2004. stigla sljedeća runda proširenja NATO-a s tri baltičke države (Estonija, Latvija i Litva) i Rumunjskom, Bugarskom, Slovenijom i Slovačkom. Na toj je točki Rusija bila prilično prokleto uzrujana, pa je, kao što se svi prisjećaju, predsjednik Putin u 2007. rekao ‘stanite’, ‘dosta’. I, naravno, to je značilo da su Sjedinjene Države u 2008. Europi u grlo zaglavile proširenje na Ukrajinu i Gruziju. To je točno na granicama Rusije i Rusija je prosvjedovala jer da je Rusija odlučila imati vojne baze na Rio Grande ili na kanadskoj granici, Sjedinjene Države ne bi bile samo izbezumljene, mi bismo imali rat u roku od desetak minuta. I tako je mjesec dana kasnije izbio rat koji je uništio Gruziju. Počevši s 2010. SAD je postavio raketne sustave AEGIS u Poljsku i potom u Rumunjsku. I Rusiji se to ne sviđa. U 2010. Viktor Janukovič je izabran na platformi neutralnosti. Rusija nije imala baš nikakvih teritorijalnih interesa ili dizajna u Ukrajini. Rusija je pregovarala o 25-godišnjem najmu mornaričke luke u Sevastopolju (gradu na zapadnoj obali poluotoka Krima). To je to, ne za Krim, ne za Donbas, ništa drugo. U 2014. SAD je aktivno radio na svrgavanju Janukoviča. Svi znaju o telefonskom pozivu moje kolegice na Sveučilištu Columbija, Victorije Nuland i američkog veleposlanika Geoffreya Pyatta, poslušajte ga, fascinantan je.

Nuland je, između ostalog, u danas znamenitom i zloglasnom razgovoru o Americi podobnom i pogodnom predsjedniku Ukrajine rekla “Jebeš EU”

Ne možete dobiti bolji dokaz. Tada je došao (Sporazum iz) Minska, a posebno Minsk II (koji je) rekao da treba postojati autonomija za područja s ruskim jezikom na istoku Ukrajine. Jednoglasno je podržan od strane Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. Sjedinjene Države i Ukrajina odlučile su da ga neće provoditi. Bilo je mnogo tisuća smrti od ukrajinskog granatiranja u Donbasu i jedno od pitanja na stolu bilo je proglašenje SAD-a, u prosincu 2021., da ima pravo rasporediti raketne sustave u Ukrajini. (Američki državni tajnik Antony) Blinken je u siječnju 2022. godine (mjesec dana prije početka rata) rekao (ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju) Lavrovu da SAD zadržava pravo na razmještanje raketnih sustav gdjegod poželi. I rat je započeo. No što je bila Putinova namjera u ratu? Bila je prisiliti Zelenskog da ispregovara neutralnost i to se dogodilo u prvih sedam dana od početka invazije. Ukrajina je jednostrano odšetala od gotovog sporazuma. Zašto? Jer im je to rekao SAD. Ideja je bila da će (u NATO-u) biti Ukrajina, Rumunjska, Bugarska, Turska i Gruzija što bi Rusiju depriviralo od bilo kakvog međunarodnog statusa blokirajući Crno more. I američki senatori koji su odvratni i cinični i korumpirani koliko se može zamisliti kažu: ovo je divno trošenje našeg novca jer nitko od Amerikanaca ne umire. To je čisti posrednički rat. I otkad je SAD pregovarače odgovorio od pregovaračkog stola oko milijun Ukrajinaca je umrlo ili je ozbiljno ranjeno,” rezimirao je Sachs.


Povezane vijesti

Comment here