Biznis i ekonomija

SAD: ‘solidan put rasta’ za industriju, revizija kvartalnog BDP-a nabolje, na 6.7% | snapshot

Lipanj je bio dobar mjesec za američku industriju, broj novih narudžbi bio je veći od očekivanja a investicije u novu opremu solidne, što sugerira nastavak snaženje manufakture iako se potrošnja paralelno s popuštanjem epidemioloških mjera seli u uslužni sektor.

Prema u utorak objavljenim podacima Ministarstva trgovine broj industrijskih narudžbi u lipnju se povećao za 1.5% nakon rasta za 2.3% u svibnju. Ekonomisti su očekivali rast za 1.0%.

Narudžbe su se na godišnjoj razini vinule za 18.4%.

“Očekujemo solidan put rasta za tvorničke podatke kroz 2021., ograničen tek kapacitetom i problemima u opskrbnim lancima,” rekao je Mike Englund, glavni ekonomist u Action Economics u Boulderu, Colorado.

Institut za upravljanje opskrbom (ISM), najstarija i najveća udruga za upravljanje opskrbom u svijetu, u ponedjeljak je izvijestio o usporavanju industrijskih aktivnosti u srpnju, drugi mjesec zaredom, ali je anketa također pokazala da popuštaju napetosti u opskrbnim lancima i pripadajući inflacijski pritisci.

Revizija kvartalnog BDP-a

Zavod za ekonomsku analizu (BEA) Ministarstva trgovine procijenio je da je BDP u prošlom tromjesečju rastao po godišnjoj stopi od 6,5%, brže od 6,3% u prvom tromjesečju. SAD je time nadvisio pretpandemijske razine BDP-a iz četvrtog kvartala 2019. godine. Štoviše, ekonomisti očekuju da će revizija prvih podataka o BDP-u koju će vlada objaviti kasnije ovog mjeseca biti nabolje, na 6.7%.

>>>Američki industrijski sektor potonuo na razine iz 2009.: prosinac 2019.

“Izgleda da će se podaci BEA-e morati revidirati,” rekao je Daniel Silver, ekonomist u JPMorganu u New Yorku. “Nastavljamo očekivati da će zalihe značajno potaknuti rast BDP-a u trećem tromjesečju nakon velikog povlačenja zabilježenog u drugom tromjesečju. Također mislimo da će se potrošnja za opremu nastaviti povećavati solidnom stopom u trećem tromjesečju.”

>>Američki BDP u drugom kvartalu propao za epohalnih 32.9% (2020.)

Gospodarska kretanja u Sjedinjenim Državama sugeriraju da je tamošnja “s dna prema vrhu” fiskalna politika značajno uspješnija u poticanju ekonomskih aktivnosti od “s vrha prema dnu” pristupa Europske unije. U kontrastu s Kinom i SAD-om, gospodarstvo eurozone u drugom je kvartalu izronilo iz receseije, ali pritom ostalo oko 3% manje nego na kraju 2019. godine.

Pratite nas na Google vijestima

via Reuters