PolitikaPreporučeno

Sanders predložio 1.5 bilijuna $ za ranu edukaciju i besplatnu brigu o djeci

Američki predsjednički kandidat i liberalni socijalist Bernie Sanders u ponedjeljak je predložio ulaganje 1.5 bilijuna dolara u sustave dječje skrbi i ranu edukaciju u desetgodišnjem programu koji bi kroz poreze financirali najbogatiji Amerikanci..

Najava stiže nakon što je trijumfirao na primarnim izborima u Nevadi gdje su građani s entuzijazmom prigrlili njegova predizborna obećanja za koja suparnici tvrde da su radikalna iako je riječ o mehanizmima uobičajenima u dobrom dijelu razvijenog svijeta a osobito u Europi.

“Mi imamo moralnu odgovornost kao nacija garantirati visokokvalitetnu skrb i obrazovanje za svako pojedino dijete, neovisno o pozadini ili obiteljskim primanjima,”

U rezimeu dosadašnjih najava, Sanders bi američki sustav socijalne zaštite proširio na razine bez presedana, što uključuje i ukidanje dominacije privatnih kompanija u sustavu primarne zdravstvene skrbi.

>>>‘Cheap shots’ i lezbijke s konjskim licem u vatrenom krštenju Bloomberga

Njegovi rivali s političkog centra, poput Joea Bidena i Michaela Bloomberga, tvrde da su prijedlozi preskupi. Bloomberg se u prvim nastupima osobito fokusirao na argument da je politika Sandersa suviše radikalna za usvajanje u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država.

Moralna odgovornost

“Mi imamo moralnu odgovornost kao nacija garantirati visokokvalitetnu skrb i obrazovanje za svako pojedino dijete, neovisno o pozadini ili obiteljskim primanjima,” piše na službenim stranicama Sandersove kampanje.

U prijedlogu se navodi da bi svakom djetetu od rođenja do treće godine života bilo dostupno najmanje 10 sati besplatne skrbi dnevno, nakon čega bi krenula rana edukacija. Program bi financirao porez usmjeren na 0.1% najbogatijih Amerikanaca.

>>>‘Što je previše, previše je’: Sanders predstavio porez na bogatstvo

Vlade većine razvijenih zemalja troše više od Sjedinjenih Država na brigu o djeci i rano obrazovanje. SAD je u 2015. za navedene svrhe odvojio 0.3% BDP-a u poredbi s 1.3% u Francuskoj, 1% u Južnoj Koreji i 0.6% u Ujedinjenom Kraljevstvu, navodi Reuters pozivajući se na podatke OECD-a.