PreporučenoTech

See no evil, hear no evil – vrijeme je da RH prizna kolosalni propust u testiranjima: COVID-19

Južnokorejski zdravstveni dužnosnici i službenici su krajem siječnja organizirali izvanredan sastanak s predstavnicima 20 farmaceutskih kompanija na kojem je rečeno da nacija žurno treba učinkovite testove na novi koronavirus s izvorištem u Kini.

>>>Anamneza širenja koronavirusa Hrvatskom – u 23 dana zaražena 81 osoba

Iako je u zemlji tada bilo tek četiri potvrđena slučaja jedan od sudionika sastanka je za Reuters rekao da je atmosfera bila trezvena. “Mi smo bili jako nervozni. Mi smo vjerovali da bi se mogla razviti pandemija,” rekao je epidemiološki stručnjak Lee Sang-won iz nacionalnog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

“Mi smo djelovali poput vojske,” rekao je.

Tjedan dana nakon sastanka održanog 27. siječnja, CDC je odobrio dijagnostički test prve kompanije, a ubrzo i druge, da bi do kraja veljače sposobnost Južne Koreje da brzo i učinkovito testira populaciju uhvatila pažnju izvještajnih agencija, portala i novina širom svijeta.

Brza akcija Južne Koreje u snažnom je kontrastu s neozbiljnim i neodgovornim stavovima prema agresivnom i postojanom testiranju u Hrvatskoj gdje su vodeći zdravstveni dužnosnici i djelatnici javnost uvjeravali da je široko testiranje na virus “bez osnove”.

>>>Ne možeš nabacivat da pratiš epidemiološku situaciju ako držiš da su testovi ‘neosnovani’

Sedam tjedana nakon sastanka, Južna Koreja je testirala više od 290,000 ljudi i identificirala 8,000 infekcija, širenje virusa je praćeno u maniri forenzičkih detektiva i nacija danas bilježi oštar pad novih slučajeva te nastavlja kontrolirati a ne evidentirati epidemiju.

U Hrvatskoj je u međuvremenu od prvog potvrđenog slučaja zabilježenog 25. veljače do 18. ožujka u 18 sati ukupno testiran 1181 uzorak, a pod zdravstveni nadzor stavljeno je više od 19 000 osoba. U karanteni se nalazi 76 osoba, 50 hrvatskih i 26 stranih državljana.

>>>WHO: testirajte, testirajte, testirajte – VIDEO

Posljedično i neovisno o tlapnjama, ničim utemeljenim tvrdnjama i ufanjima naših dužnosnika, očito je da Hrvatska nema sliku o raširenosti virusa među stanovništvom te poput SAD-a, koji je uhvaćen u sličnom propustu s testiranjem, može očekivati porazni razvoj situacije.

>>>Američki dužnosnici priznali propuste u testiranju: COVID-19

“Ne možete se boriti protiv onog što ne vidite,” rekao je Roger Klein, bivši direktor klinke u Clevelandu i savjetnik američke administracije za laboratorijska pitanja koji poput drugih stručnjaka u specijalnom izvješću Reutersa drži da će nacije gdje su testovi okasnjeli ili marginalizirani biti suočene sa smrtnim slučajevima koji su mogli biti izbjegnuti.