PreporučenoTech

Šest mjeseci nakon cijepljenja učinkovitost Pfizer cjepiva u sprječavanju zaraze pada na 47%

Učinkovitost mRNK cjepiva proizvođača Pfizer/BioNTecha u sprječavanju zaraze koronavirusom kroz šest mjeseci nakon zaprimanja druge doze pada sa 88% na 47%, navode podaci iz jednog od istraživanja za kojim su se američki regulatori poveli u odluci o boosterima, odnosno docjepljivanju.

Podaci su originalno objavljeni u kolovozu, ali su sada “potvrđeni” neovisnim stručnim recenzijama i u ponedjeljak objavljeni u renomiranom medicinskom žurnalu Lancet.

>>>Moderna učinkovita protiv hospitalizacije i smrti u 95% slučajeva, Pfizer 80%, J&J 60% | CDC

Analiza je pokazala da je učinkovitost cjepiva u sprječavanju ozbiljnih ili fatalnih manifestacija bolesti ostala na visokih 90% neovisno o varijantama i najmanje šest mjeseci nakon procjepljivanja.

Podaci sugeriraju da je pad učinkovitosti povezan s cjepivom, a ne ponašanjem novih mutacija.

Lancet
Učinkovitost protiv svih varijanti

Istraživači iz tvrtki Pfizer i Kaiser Permanente proučavali su elektroničke zdravstvene zapise otprilike 3,4 milijuna ljudi koji su bili članovi Kaiser Permanente Southern California u razdoblju od prosinca 2020. – kada je cjepivo prvi put postalo dostupno – do kolovoza 2021. godine.

“Naša analiza specifičnih varijanti jasno pokazuje da je (Pfizer/BioNTech) cjepivo učinkovito protiv svih aktualnih varijanti od zabrinutosti, uključujući deltu,” rekao je Luis Jodar, viši potpredsjednik i glavni liječnik u Pfizer cjepivima.

Potencijalna ograničenja u studiji su izostanak podataka o poštivanju mjere nošenja maski i zanimanju sudionika, dvije varijable koje mogu utjecati na učestalost testiranja i izloženost virusu.

>>>‘Imamo uistinu učinkovito cjepivo’: CDC odbio preporučiti šire docjepljivanje protiv COVID-19

Istraživanje navodi da je učinkovitost cjepiva protiv delta varijante u prvom mjesecu nakon druge doze 93%, da bi u roku od četiri mjeseca pala na 53%. Učinkovitost protiv ostalih varijanti u istom se razdoblju umanjila s 97% na 67%.

“Za nas to sugerira da delta nije varijanta bijega koja potpuno izbjegava zaštitu od cjepiva,” rekla je za Reuters voditeljica studije Sara Tartof iz Odjela za istraživanje i evaluaciju Kaiser Permanente u južnoj Kaliforniji.

Pratite nas na Google vijestima