PreporučenoTech

Singapur prvi u svijetu odobrio konzumaciju umjetno uzgojenog mesa

Singapurska vlada prva je na svijetu odobrila prodaju i konzumaciju umjetno uzgojenog mesa u široj strategiji čiji je cilj postizanje neovisnosti i sigurnosti u opskrbi s hranom.

Otočna nacija s populacijom od 5.7 milijuna ljudi uglavnom ovisi o uvezenoj hrani, što se u uvjetima pandemije pokazalo skupim i podložnim remećenju. Vlasti su od početka godine već dopustile prodaju alternativnih proteina nakon što se utvrdi njihova sigurnost što je iskoristila kompanija Impossible Foods čije je zamjensko meso biljnog porijekla.

>>>Model hvatanja CO2 iz zraka rezultira proteinskim sastojkom nalik brašnu | Solein

Eat Just Inc., proizvođač zamjena za jaja i meso, sada javlja da je dobio dozvolu za prodaju svojih kultivacija. Riječ je o piletini dobivenoj iz životinjskih stanica bez klanja koja će u Singapuru debitirati u obliku sezonski začinjenih štapića kao dio “GOOD Meat” branda, za sad u samo jednom restoranu.

“Mi želimo da Singapur postane fokus naše globalne proizvodnje,” izjavio je u intervjuu za Bloomberg izvršni direktor Eat Justa, Josh Tetrick. “Oni uistinu razmišljaju puno unaprijed o izgradnji okoliša potrebnog za ovakvu vrstu poslovanja.”

Tetrick je rekao da će cijena “umjetne” piletine u prvih šest mjeseci odgovarati cijeni premium mesa iz tradicionalne proizvodnje nakon čega, paralelno s razvojem uzgoja mesa na industrijskoj razini, očekuje sve veće cjenovne razlike. “Mi naposljetku želimo stići do mjesta gdje je to (umjetno meso) znatno isplativije od konvencionalnog.”

Tvrdnja je zanimljiva u širem kontekstu jer je piletina jedan od najjeftinijih proteina na svijetu. Ona je također najpopularnije meso u Americi gdje pojedini restorani sendviče nude po cijeni od 1 dolara (6,3 kn).

>>>Korona bi mogla dokrajčiti jeftinim uvozom već prigušenu mesnu industriju: HGK

Tetrick ističe da je Singapur u smislu pionirske regulacije novih, održivih i humanih oblika prehrane, daleko ispred Sjedinjenih Država ili Europske unije. Njegova kompanija u sljedećem koraku u prvoj polovici iduće godine želi odobrenje za prodaju umjetno uzgojene govedina, čime bi ušla na tržište “kultiviranih burgera”.

Eat Just, startup sa sjedištem u San Francisku, još nije profitabilan. “Naš je plan postići operativnu profitabilnost prije kraja iduće godine,” rekao je Tetrick, dodajući da će tvrtka nakon toga krenuti u inicijalnu javnu ponudu dionica.