Europska komisija u utorak je predložila 18. paket sankcija Rusiji u kontekstu njezine invazije na Ukrajinu.
Predsjednica izvršnog tijela, Ursula von der Leyen, novinarima je rekla da je fokus novih mjera na ruskom energetskom i financijskom sektoru te vojno-industrijskom kompleksu.
Među geopolitički i gospodarski zanimljivijim odrednicama je zabrana transakcija povezanih s plinovodom Sjeverni tok 2 čiju reaktivaciju zazivaju pojedini dionici njemačke industrije, ali i predstavnici administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa (više u vezanim vijestima).
Neočekivan je i poziv na sankcioniranje Ruskog fonda za izravna ulaganja (RDIF) koji stiže nakon što su poslanici i pregovarači Trumpa pokazali spremnost i zainteresiranost za suradnju.
“Cilj Rusije nije mir, on je nametanje vladavine moći … snaga je jedini jezik koji će Rusija razumjeti,” rekla je von der Leyen predstavljajući planove o sankcioniranju još 22 ruska zajmodavca i gotovo potpunom odsijecanju ruskog financijskog sektora od međunarodnih transakcija.
Predloženo je i kažnjavanje banaka i podružnica u trećim zemljama koje posluju sa svojim ruskim parnjacima iako je nejasno ima li EU političku ili zakonodavnu moć za takav scenarij.
Ograničavanje cijena ruske nafte
Komisija je u nastojanju da smanji ruske prihode od energenata predložila i novo snižavanje gornje granice cijene ruske sirove nafte sa 60 dolara po barelu na 45 dolara za što treba privolu članica Grupe sedam zemalja (G7).

Von der Leyen je najavila da će lideri G7 o ograničavanju cijena nafte razgovarati sljedećeg tjedna tijekom summita u Kanadi gdje bi europske porive mogle zaustavit Sjedinjene Države čija je nova administracija pod upravom Trumpa pokazala generalnu naklonost Rusiji.
Predsjednica je u takvom kontekstu rekla da je u kontaktu s američkim senatorom Lindseyem Grahamom znamenitim i/ili zloglasnim zbog “iskrenosti” o ulozi Washingtona u okidanju i produljenju američkog posredničkog rata u Ukrajini.
“Moja je pretpostavka da ćemo to zajedno napraviti na G7. Mi smo to započeli kao G7, bila je to uspješna mjera od G7, i ja želim tu mjeru nastaviti kao G7,” rekla je von der Leyen prema citatu Reutersa.
Novi paket širi i listu plovila ruske “flote u sjeni” s čime sankcije zahvaćaju više od 400 tankera. Imenovani su i novi trgovci i trgovačke kompanije koje Rusiji pomažu u transportu i prodaji nafte.
Komisija je također predložila zabranu uvoza rafiniranih proizvoda od ruske nafte.
“Na taj način želimo spriječiti da ponešto od ruske sirove nafte dosegne tržište EU-a kroz stražnja vrata,” rekla je von der Leyen.
Članice EU-a o prijedlozima će raspravljati ovog tjedna s ciljem da se paket usvoji u lipnju.
Komentar RDIF-a
Kirill Dmitrijev, Izvršni direktor RDIF-a i poslanik predsjednika Vladimira Putina za pregovore s Washingtonom, u komentaru je rekao da sankcioniranje fonda potvrđuje da se Europska komisija protivi suradnji Rusije i europskih biznisa i da nije zadovoljna poboljšanjem odnosa Rusije i SAD-a.

“Glava Europske komisije priznaje da je RDIF ključni kanal za financiranje projekata usmjerenih na modernizaciju ruskog gospodarstva i jačanje njezine industrijske baze,” rekao je Dmitrijev prema citatu TASS-a. “Izjave von der Leyen sugeriraju da EU želi nastavak sukoba u Ukrajini i da je vrlo nezadovoljan naporima RDIF-a da obnovi odnose Rusije i SAD-a te njegovim sudjelovanjem u mirovnim inicijativama Moskve. Prijedlog sankcioniranja RDIF-a također signalizira protivljenje Europske komisije suradnji između ruskih i europskih poduzeća, koju fond aktivno promiče.”
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.