Grupa istraživača zadužena za procjenu izvodljivosti uvođenja bezuvjetnog temeljnog dohotka je podržala prijedlog za provođenje pilot programa u Škotskoj, javlja BBC.
Ponuđeni su različiti modeli čija je zajednička crta da bi direktne uplate na račune građana trebale biti redovite, bezuvjetne i zamijeniti postojeća socijalna davanja.
>>>Grassroots blitz rezultirao ‘izvanrednim’ temeljnim dohotkom u Brazilu: COVID-19
Provedbu pilot programa su podržala vijeća u Fifeu, North Ayrshireu, Edinburghu i Glasgowu. Pobornici temeljnog dohotka kažu da će on smanjiti birokraciju i siromaštvo.
Vijeća će sada raspravljati o izvješću i svoje gledište do kraja mjeseca prenijeti škotskoj vladi.
Grupa iza istraživanja, Citizens’ Basic Income Feasibility Study Steering Group, želi pilot u trajanju od tri godine koji bi trebao utvrditi i pojasniti kako bezuvjetni novac utječe na siromaštvo, siromaštvo djece, nezaposlenost, zdravlje i financijsko blagostanje. Izvješće o izvedivosti nabraja i niz prepreka eksperimentu koji zahtjeva suradnju vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Škotske, kao i lokalnih vijeća.
Glavni prijedlog podrazumijeva redovite uplate novca na račune svih građana bez ikakvih uvjeta ili kvalifikacija. Predložena su dva iznosa, jedan koji ugrubo odgovara postojećim socijalnim davanjima i drugi koji bi bio izdašniji pa tako i učinkovitiju u uzdizanju iz siromaštva.
“Dok gradimo post-COVID ekonomiju mi moramo razmotriti inovativna rješenja u ponovnom stvaranju mreže za socijalnu sigurnost i sada se čini da je idealno vrijeme za testiranje građanskog temeljnog dohotka,” rekao je lider vijeća u North Ayrshireu, Joe Cullinane.
>>>Isplate temeljnog dohotka za milijune ljudi počinju u svibnju: Španjolska
Eksperiment uživa i službenu podršku prve ministrice Škotske, Nicole Sturgeon, koja je rekla da su iskustva s pandemijom koronavirusa samo osnažila njezina uvjerenja. “Moja se pozicija pomakla od zdušnog interesa za istraživanje (koncepta) do onog što bih ja nazvala aktivnom podrškom,” rekla je.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva drži brojne ovlasti povezane sa socijalnim davanjima i poreznom politikom u Škotskoj te zasad odbija ideju o testiranju ili primjeni građanskog dohotka.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.