PreporučenoTech

Snaži znanstveni konsenzus da omikron štedi pluća, živote | COVID-19

Rastući broj znanstvenih istraživanja i dokaza prikupljenih u realnom vremenu potvrđuje i utvrđuje inicijalne indicije da je omikron soj koronavirusa skloniji zarazi grla nego pluća.

>>>Mjesec dana po otkriću omikrona Južna Afrika toči alkohol, ukida policijski sat | COVID-19

Navedeno je zabilježeno u najmanje šest recentnih studija od kojih su četiri objavljene nakon Božića. Sva istraživanja tek očekuju stručne recenzije.

>>>Britanski stručnjaci o omikronu: visoka stopa smrtnosti ‘prošlost’, treba razmisliti o normalizaciji

“Rezultat svih mutacija koje omikron čine drukčijim od prijašnjih varijanti je da su one možda izmijenile njegovu sposobnost inficiranja različitih vrsta stanica,” komentirao je posljednje spoznaje Deenan Pillay, profesor virologije na University College London.

“U suštini, čini se da je sposobniji u inficiranju gornjeg respiratornog trakta –  stanica u grlu. Stoga se u njima množi brže nego duboku u plućima. To je uistinu preliminarno, ali istraživanja pokazuju u istom smjeru.”

Rastući konsenzus

Jedna od recentnih studija koju je provela Grupa za istraživanje molekularne virusologije Sveučilišta u Liverpoolu tako ukazuje da omikron izaziva “manje ozbiljnu bolest” u miševa. Rad predvođen profesorom Jamesom Stewartom bilježi da su miševi gubili manje na težini, imali niže virusno opterećenje i manje teške upale pluća.

>>>‘Gotovo je nemoguće’ razaznati između prehlade i omikrona | COVID-19

“To je dio slagalice. Životinjski model sugerira da je bolest manje ozibljna od delte i originalnog virusa iz Wuhana. Čini se da brže prolazi i životinje se brže oporavljaju, što se veže uz kliničke podatke koji pristižu,” rekao je stručnjak.

>>>Omikron preuzeo genetički kod obične prehlade | istraživanje

“Prve indikacije su da je to dobra vijest, ali to nije signal za spuštanje garda, ako ste klinički ranjivi posljedice (zaraze) još uvijek nisu sjajne – ima smrti od omikrona. Ne može svatko otrgnuti svoju masku i krenuti na zabavu.”

Slične sukuse nude i druga istraživanja i iskustva. Laboratorij Neyts pri belgijskom Sveučilištu Leuven bilježi da je omikron izazvao blaže oblike COVID-19 u sirijskih hrčaka. Jedna od američkih studija, koja čeka na objavu u renomiranom žurnalu Nature, također nalazi da su miševi zaraženi omikronom gubili manje težine i imali manje virusno opterećenje.

>>>Izjava šefa Moderne o bijegu od cjepiva srušila burze | omikron

Guardian ponavlja i rastući znanstveni konsenzus da je omikron evoluirao prema bijegu od postojeće linije cjepiva, odnosno da je skloniji probojnim zarazama.

>>>Šef BioNTecha: ‘jako je jasno’ da bi za omikron trebalo još tri pikice | COVID ćudoređe

Pojedina istraživanja, uglavnom pod patronatom farmaceuta, sugeriraju da docjepljivanja, odnosno booster doze djelomično pospješuju ili vraćaju izgubljenu otpornost, no širi i neovisni konsenzus oko takvih navoda zasad nije kristaliziran.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Comments (4)

  1. […] Britanija ne treba nove epidemiološke mjere jer je omikron varijanta koronavirusa “očito blaža” od prijašnjih inačica, rekao je u ponedjeljak britanski premijer Boris Johnson prihvaćajući rastući znanstveni konsenzus. […]

  2. […] uključujući bilješku o preuzimanju dijela genetičkog koda obične prehlade i posljedičnu preferenciju infekcije gornjeg respiratornog trakta (stanica u grlu) umjesto prodiranja dublje u […]

  3. […] je i najteže pogođena probojnim zarazama naklonjenom i prema rastućem znanstvenom konsenzusu u odnosu na prijašnje dominantne sojeve benignijim […]

  4. […] tri dana prekasno u skladu s aktualnim spoznajama da je nova inačica sklona množenju u grlu, a ne u plućima ili nosu kao što je to slučaj s deltom i drugim sojevima od […]

Comments are closed.