Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj održao je videokonferenciju na kojoj su se zastupnici Tomislav Sokol (HDZ-EPP) i Valter Flego (IDS-Renew Europe) osvrnuli na glavne teme dnevnog reda predstojeće plenarne sjednice – prije svega na očekivanja vezana uz dogovor o budućem dugoročnom proračunu i gospodarskom oporavku Unije nakon koronakrize. Zastupnici su također komentirali prvu godinu rada u novom, devetom sazivu Europskog parlamenta.
>>>‘Štedljiva četvorka’ ublažila stavove ususret novoj rundi pregovora o EU proračunu: diplomati
Zastupnik Valter Flego (IDS-Renew Europe) istaknuo je kako je ovotjedna plenarna sjednice vrlo važna, izdvojivši upravo raspravu o budućem dugogodišnjem proračunu: “Svi očekujemo da dogovori oko proračuna i mjera oporavka idu prema kraju, a prvi preduvjet za to je da čelnici država uspiju postići dogovor na sljedećem sastanku na vrhu, 17. srpnja.” Dodao je da je iznimno važno za Hrvatsku da dogovor zaživi što prije, posebice u svjetlu najnovijih prognoza Europske komisije koje Hrvatsku, uz Španjolsku i Italiju, svrstavaju među tri najpogođenije države kada je riječ o padu BDP-a zbog koronakrize. Kao izvjestitelj EP-a za program Digitalna Europa vrijednog preko 8 milijardi eura, zastupnik među prioritetima ističe digitalizaciju društva i inovativnu, zelenu, održivu Europu, ali i zajedničku poljoprivrednu i kohezijsku politiku.
Parlament tradicionalno najambiciozniji
Zastupnik Tomislav Sokol (HDZ-EPP) također je komentirao budući proračun Unije, naglasivši kako je Parlament tradicionalno najambicioznija od tri institucije u smislu veličine iznosa proračuna, te je stajališta da se treba ulagati u nove, zelene politike, ali ne nauštrb poljoprivredne, i iznimno uspješne kohezijske politike. Sokol je istaknuo i veliku važnost zdravstva, što mu je i fokus rada u Parlamentu. Iskazao je zadovoljstvo što novi prijedlog Komisije predviđa 9,4 milijardi eura za zdravstvo, što je dvadeset puta više nego u prošlom financijskom okviru. “To je veliki iskorak i stvara put prema zajedničkoj europskoj zdravstvenoj politici”, poručuje zastupnik.
Kada je riječ o sredstvima iz plana za oporavak od koronakrize, zastupnici su mišljenja kako su za Hrvatsku prioriteti očuvanje radnih mjesta, malih i srednjih poduzeća, ulaganje u zdravstvenu infrastrukturu i zdravstvenu radnu snagu, te ulaganje u znanje i nove tehnologije.
>>>Ususret odluci koja utječe na desetljeća pred nama EP ponovio da želi više, nikako manje novca
Na plenarnoj sjednici u Bruxellesu, od 8. do 10. srpnja, zastupnici će raspravljati i o prioritetima njemačkog predsjedanja koje je usredotočeno na suzbijanje društvenih i gospodarskih posljedica pandemije bolesti COVID-19. Raspravljat će i o promjenama potrebnim u području politike javnog zdravlja u EU-u, kako bi se osigurala bolja opremljenost i koordinacija zdravstvenih sustava u članicama pri suočavanju s budućim prijetnjama sličnih razmjera kao pandemija COVID-19. Na dnevnom je redu i glasanje o ažuriranju smjernica EU-a za financiranje ključnih energetskih projekata, o novim pravilima o upućivanju vozača u sektoru međunarodnog cestovnog prometa, te o boljoj zaštiti ljudi i okoliša od štetnih kemikalija. Očekuje se i rasprava o pomoći sektoru kulture i kreativne industrije koji je među najteže pogođenima koronakrizom, integraciji Roma, te stanju ljudskih prava.
Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.