Biznis i ekonomijaPreporučeno

Španjolska priprema pilot program četverodnevnog radnog tjedna

Ljevičarska vlada Španjolske u odgovoru na pandemiju koronavirusa priprema pilot program četverodnevnog radnog tjedna.

Prema planu koji uživa podršku ministarstva financija, vlada je spremna financijski podržati biznise koji skrate radno vrijeme na 32 sata tjedno bez rezanja plaća.

>>>Siromašna i ranjiva Hrvatska ‘idealna za temeljni dohodak’ | konferencija

Independent navodi da je riječ o ciljanom i ograničenom pilot projektu s cijenom od oko 50 milijuna eura i da će šira primjena politike ovisiti o rezultatima eksperimenta.

Inicijator programa na nacionalnoj razini mala je stranka s ljevice Más País čiji je lider, Íñigo Errejón, prošlog četvrtka potvrdio podršku ministarstva financija i odbacio primjedbe kako je riječ o neizvedivom ili nerealnom pothvatu.

“I osmosatni radni dan se činio nerealnim prije jednog stoljeća,” rekao je.

Maria Alvarez, poduzetnica i pokretačica španjolske kampanje za četverodnevni radni tjedan kaže da je riječ o “razumnoj ideji koja bi trebala biti među alatima svih vlada koje traže izlaz iz krize.”

“Ovaj pilot otkriva da četverodnevni radni tjedan nikad nije bio tlapnja,” rekla je.

Od ambicije do akcije

Program koji je osvojio podršku ministarstva financija dijelom je preslikan od regionalnih vlasti u Valenciji gdje je propitivanje održivosti skraćenog radnog tjedna najavljeno lani.

Među dionicima koji su sudjelovali u osmišljavanju projekta je think-tank Autonomija sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu.

“Nakon što smo u prošlosti surađivali sa španjolskim javnim vlastima po ovom pitanju, uzbudljivo je vidjeti da se ambicija sada pretvorila u akciju,” rekao je direktor Autonomije, Will Stronge. “Druge vlade i političke stranke, uključujući one u Ujedinjenom Kraljevstvu, trebale bi opaziti što se događa.”

“Ovo bi Španjolskoj moglo uprti put da postane prva zemlja svijeta s četverodnevnim radnim tjednom,” dodao je za Independent Joe Ryle, aktivist u borbi za skraćeni radni tjedan u UK.

>>>Slovenija prva članica Unije s dovoljno potpisa za bezuvjetni temeljni dohodak | peticija

“Povijest nas je naučila da je kraće radno vrijeme najbolji način da se postojeći rad ravnomjernije raspodjeli širom gospodarstva u vrijeme ekonomske recesije i krize. Vlada UK i ostatak svijeta trebali bi učiti od španjolskog primjera i prigrliti kraće radno vrijeme u odgovoru na pandemiju koronavirusa,” rekao je Ryle.