PolitikaPreporučeno

Sprega s politikom desnice potiče gubitak vjere u crkvu, religijsku neovisnost u SAD-u

Američki predsjednik Donald Trump, koji se poput Kolinde Grabar-Kitarović bori za drugi mandat, izaziva “raskol” u američkoj Evangelističkoj crkvi nakon što je publikacija Christianity Today 19. prosinca u uredničkom osvrtu objavila tešku osudu njegova “grubo nemoralnog karaktera” i otvorila širu božićnu raspravu o sprezi religije i politike.

Bjelački evanđelisti su podijeljeni jer ovog mjeseca od Kongresa opozvani predsjednik javno i snažno podržava njihova ufanja što pospješuje već kroničan bijeg mladih iz stada. Zabilježen je velik pad interesa za sudjelovanje u crkvenim aktivnostima u odraslih mlađih od 40 godina, na što publikacije poput Christianity Today i crkveni lideri nemaju odgovora. Crkva je posebno neprivlačna i/ili nezanimljiva Generaciji Z ili rođenima nakon 1996. godine.

>>>Predsjednica u Imotskom ‘zazvala Božji blagoslov na sebe, na svoj život i rad’: župnik Kutleša

“Jedan od velikih faktora je što je crkva suviše povezana s desničarskom politikom,” komentirao je profesor na teološkom sveučilištu u Pennsylvaniji Greg Carey. Mlađim generacijama u kojima “svatko ima prijatelje koji su LGBTQ” osobito je odbojan evanđelistički aktivizam protiv gay prava, rekao je.

Trump je na izborima 2016. dobio zdušnu podršku bjelačkih kršćanskih evanđelista i osvojio 81% njihovih glasova.

Uredničke smjernice

Pojedini kršćani vjeruju da će sprega crkve i politike dodatno pogoršati egzodus pastve. “Izlaziti van i braniti ovog tipa dan za danom, kao što to mnogi od ovih Trumpovih evanđelista čine, oni samo uništavaju svoj kredibilitet,” rekao je Napp Nazworth, urednik za politiku u srodnoj evanđelističkoj publikaciji Christian Post koji je dao otkaz nakon odluke da Post kritizira protutrumpovski osvrt Christianity Todaya.

>>>Iustitia et pax ‘podijelila odgovornost’, dala naputak sakralnim biračima

On je za Reuters rekao da se mnogi mlađi evanđelisti protive imigracijskoj politici Trumpa i da ih, za razliku od starijih vjernika, više zanima uzdizanje iz siromaštva. Evanđelistički lideri koji stoje uz Trumpa “nakon njegove obrane više neće imati moralni autoritet govoriti o moralnim pitanjima današnjice,” rekao je Nazworth.

“Religijska neovisnost”

Sjedinjene Države u posljednjim godinama bilježe povijesni rast broja ljudi koji se identificiraju kao neovisni od religije, navodi Reuters. Evanđelizam, poput svih oblika kršćanstva, teško privlači mlađe članove. Prema analizi Instituta za istraživanje javnih religija u razdoblju od 2006. do 2018. godine populacija bjelačkih evanđelista u američkoj populaciji smanjila se s 23% na 15%.

>>>Od Boga zaposlen Kanye West zahvalio Kristu na povratu poreza od 68 milijuna dolara

“Veći od prosječnog odaziv birača među evanđelistima znači da grupa još uvijek predstavlja više od četvrtine glasačkog tijela u SAD-u, ali njihov neuspjeh u privlačenju novih vjernika znači da će njihova biračka snaga opadati,” kaže utemeljitelj instituta Robert P. Jones.