Biznis i ekonomijaPreporučeno

Stephanie Kelton predviđa kraj neovisnosti središnjih banaka

Stephanie Kelton, “glasnogovornica” Moderne monetarne teorije (MMT) i ekonomska savjetnica američkog senatora Bernieja Sandersa, predviđa da će središnje banke uskoro postati direktniji alati fiskalne politike.

>>>Rasprodan je prvi udžbenik Moderne monetarne teorije

“Veća koordinacija između fiskalnih i monetarnih vlasti je gotovo zasigurno val budućnosti,” rekla je za Bloomberg u Tokyju. Iako nećete čuti otvorena priznanja o gubitku neovisnosti, “vi ćete vidjeti da središnje banke reagiraju prilagodljivije i u koordinaciji,” predvidjela je profesorica sa Sveučilišta Stony Brook u New Yorku, inače postkeynesijanska ekonomistica i gorljiva pobornica MMT-a. Škole mišljenja koja uči da je deficit rastezljiv i da bi vlade trebale direktnije utjecati na realnu ekonomiju kroz potrošnju i poreze umjesto da se oslanjaju isključivo na monetarnu politiku.

Kelton predviđa da će, nakon što većem broju ljudi “svane kako sama monetarna politika jednostavno nije dovoljno snažna da stvori rast”, koordinacija fiskalnih i monetarnih politika ubrzati. Političari predugo pričaju o veličini i održivosti duga, kaže.

“Veća fiskalna potrošnja, a ne negativne kamatne stope, mogu generirati dovoljno potrošačke potražnje da kompanije potakne na posuđivanje i investiranje.”

Stephanie Kelton

>>>BOJ razmišlja o snaženju već masivne kreacije novca: zapisnik

Ekonomistica je podijelila i svoje gledište o Japanu, čija središnja banka, poput svih vodećih, MMT prakticira već desetljećima iako se poticaji i sredstva u realnu ekonomiju guraju isključivo kroz financijski i korporativni sektor. Vodeće središnje banke su kroz programe popuštanja nakon Globalne recesije i financijske krize stvorile više od 10 bilijuna eura.

Kelton kaže da masivna emisija novca i duga za kojom poseže Japan nije učinkovita jer je ne prati fiskalna politika. “Vaša politika je konstantno bila držanje jedne noge na gasu a druge na kočnici,” rekla je i pozvala na hrabrije poteze. “Veća fiskalna potrošnja, a ne negativne kamatne stope, mogu generirati dovoljno potrošačke potražnje da kompanije potakne na posuđivanje i investiranje.”

>>>Naša ponuda da bankama plaćamo za uzimanje novca ne bi trebala postati trajni instrument: Nowotny

Japanski političari pozive na usvajanje Moderne monetarne teorije trpe već neko vrijeme. Ministar financija Taro Aso u travnju je odbacio eksperimentiranje s “opasnom” teorijom, a protivljenje je u posljednjim danima iznio i guverner Banke Japana, Haruhiko Kuroda.

Kako bilo, Kelton vjeruje kako će slabljenje ekonomija vlade natjerati na promjenu politika i da će središnje banke odigrati zatraženu ulogu. “Oni će govoriti da je sve što čine njihov izbor, i to će pravdati ekonomskim uvjetima. No, na kraju dana, oni će se prilagoditi fiskalnom,” rekla je.

>>>Draghi zabrinut za neovisnost Feda

U nagovještaju akomodacije, američke Federalne rezerve ovih dana sugeriraju smanjenje glavne kamatne stope iako američka ekonomija izgleda solidno i uživa punu zaposlenost, a nova predsjednica Europske komisije garantira opuštenija fiskalna pravila za Uniju.