Moskva je u ponedjeljak zaprijetila da će zapadnjačke isporuke dalekometnog oružja Kijevu rezultirati dubljim prodorom i povećanjem sigurnosne zone između granica Novorusije i ostatka Ukrajine, odnosno da daljnje naoružavanje i sudjelovanje u posredničkom ratu podrazumijeva veće teritorijalne gubitke.
>>>Američki Kongres reaktivirao ‘Zakon o zakupu’ iz 1941.; Volodin: hipoteke su skupe
Upozorenje i prijetnja stižu nakon što su Sjedinjene Američke Države i Britanija najavile da će Kijevu dostaviti napredne dalekometne sustave, uključujući američki M142 (HIMARS) i britanski M270.
“Što je veći domet sustava koji će se dostaviti, to ćemo dalje naciste gurnuti s linije s koje prijete stanovništvu ruskog porijekla i Ruskoj Federaciji,” rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov na tiskovnoj konferenciji.
>>>Usamljeni američki senator blokira 40 milijardi dolara pomoći za Ukrajinu
Rusija je “denacifikaciju” i demilitarizaciju navela kao temeljne povode za ono što naziva “specijalnom vojnom operacijom”. Kijev i njegovi zapadnjački pobornici drže da su takve tvrdnje fikcija i da se Ukrajina bori za opstanak uslijed imperijalističkog pohoda vojno nadmoćnog susjeda.
>>>Slobodoumni ljudi pitaju gdje je malj ‘sveca Hitlera’ kojeg štuju ukrajinski nacisti
Grabancijaš se priklonio neovisnim medijima koji su odlučili ne ignorirati povijesni kontekst i uspon neonacizma u Ukrajini, ususret ratu naširoko prepoznat u zapadnjačkim medijima glavne struje.
Bojna Azov krajnje je desničarska nacionalistička paravojna organizacija sa sjedištem u Ukrajini.
Osnovana 2014., grupa promiče ukrajinski nacionalizam i neonacizam kroz svoje paravojne organizacije; Nacionalne milicije i političkog krila Nacionalnog korpusa.
Značajna je po regrutiranju krajnje desnih stranih boraca iz SAD-a i Europe, kao i po svojim opsežnim transnacionalnim vezama s drugim ekstremno desnim organizacijama.
Godine 2022. grupa se ponovno našla u fokusu uslijed borbe protiv ruskih snaga u Kijevu, Harkovu i Mariupolju.
Stanford/CISAC
Ruski je predsjednik u intervjuu emitiranom u nedjelju Sjedinjene Države upozorio da će Rusija udariti nove ciljeve ukoliko dođe do razmještanja novog oružja.
>>>Putin: zapadnjačke pošiljke oružja ‘lomimo kao orahe’
Domet raketnih sustava koje namjeravaju isporučiti Amerikanci i Britanci ovisi o municiji. Primjerice, HIMARS ima maksimalni domet do 300 kilometara, no rakete namijenjene Ukrajini sežu do 64 kilometara – dvostruko više od haubica koje je SAD već dostavio na bojišnice.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš/Reuters

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.