PreporučenoTech

Stručnjaci propituju odgovor na koronavirus, sugeriraju ‘umirujuću’ stopu smrtnosti

Znanstvenici i stručnjaci u srijedu ukazuju na nerazmjer između priznatih i poznatih slučajeva zaraze novim koranovirusom 2019-nCoV i slučajeva s kobnim ishodom uz ocjenu da je stopa smrtnosti značajno manja od trenutno “ugrubo” prihvaćenih 2%.

Statistika u epicentru epidemije, kineskom gradu Wuhanu gdje je zabilježeno 73% smrtnih slučajeva, otkriva da je od virusa umrla 1 od 23 osobe. Omjer na nacionalnoj razini iznosi 1 naprema 50, a na međunarodnoj 1 nasuprot 114.

Stručnjaci ističu da postoji generalna tendencija podcjenjivanja broja zaraženih i precjenjivanja broja umrlih. “U epidemiji vi stope smrtnosti uistinu morate interpretirati sumnjičavim očima jer pažnju ljudi najčešće privlače najozbiljnijoj slučajevi,” rekao je Amesh Adalja iz Johns Hopkins centra za zdravlje i sigurnosti u Baltimoreu koji drži da će 2019-nCoV s nama ostati kao još jedan sezonski virus.

>>>Kronologija koronavirusa Wuhan*

“Nastojanja da uistinu demistificiramo te fatalne brojke uključivanjem slučajeva sa srednjim ili blagim simptomima ljudima može pomoći da bolje razumiju rizik,”

Amesh Adalja

Zaključno s utorkom, službeno je potvrđeno 24,551 slučajeva od kojih 492 smrtna, no znanstvenici kažu da je broj oboljelih značajno veći jer kineske vlasti ne bilježe osobe s blagim simptomima.

“Teško je reći da te brojke i približno predstavljaju istinski teret infekcije,” rekao je Adalja koji procjenjuje da je broj zaraženih iznad 50,000 što stopu smrtnosti gura ispod 1%.

Gauden Galea, predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Kinu, u nedjelju je za Reuters rekao da “grube kalkulacije” stopu smrtnosti stavljaju na 2% s tendencijom pada.

>>>Prazna bolnica i neuznemirujući video američke učiteljice iz epicentra koronavirusa Wuhan

“Nastojanja da uistinu demistificiramo te fatalne brojke uključivanjem slučajeva sa srednjim ili blagim simptomima ljudima može pomoći da bolje razumiju rizik,” komentirao je Adalja.

Stručnjaci dodaju da podcjenjivanje ili nebilježenje blažih slučajeva, koje povećava stopu smrtnosti, može imati negativne socio-ekonomske posljedice.

“Dobro se prisjetiti da je s dolaskom H1N1 influence (Svinjske gripe) u 2009. procijenjena stopa smrtnosti bila 10%,” rekao je David Fisman, epidemiolog sa Sveučilišta Toronto. “To se pokazalo nevjerojatno netočnim (stopa iznosi 0.02%).”

Globalni odgovor na epidemiju koronavirusa je odriješit i snažan te izrazito pogoduje farmaceutskim interesima dok remeti ionako krhku globalnu ekonomiju već poljuljanu američkim protekcionizmom i revizijama trgovinskih sporazuma. “U cijelom svijetu imamo brojne akcije koji se zasnivaju na premisi da je ovo vrlo teška bolest”, rekao je Adalja čija gledišta izazivaju takvu percepciju.

>>>‘Wipeout’ na šangajskoj burzi

Šef WHO-a, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u ponedjeljak je također naveo da pojedine mjere i zabrane ne odgovaraju situaciji i bezrazložno remete putnički i robni promet.