Teška ovisnost o (re)financiranju dugova i spor ekonomski rast vode stvaranju dužničkih balona s potencijalom da u slučaju velikog šoka destabiliziraju čitav financijski sustav, upozorili su u četvrtak investitori i bankari na godišnjoj konferenciji udruge International Capital Market (ICMA) u Stockholmu.
Govornici su tijekom prvog dana skupa rekli da nema neposredne opasnosti i istovremeno izrazili zabrinutost da je gomilanje duga dugoročno neodrživo i da bi likvidnost u stresnim scenarijima mogla ispariti u pojedinim kategorijama aktiva. Uočenom stanju pogoduju ultraniske kamatne stope podjednako privlačne kompanijama i vladama u potrazi za zajmovima, kažu.
“Naravno da se napuhuju baloni,” izjavio je na konferenciji Hans Stoter, šef investicija u AXA Investment Managers. “U svijetu ima puno više duga nego prije (…) i većina rasta (tog duga) dolazi od refinanciranja dugova s ovako niskim kamatnim stopama.”
On drži da su dostupnost i povoljni uvjeti posuđivanja OK uz sadašnje stope, ali bi svaki pokušaj njihova podizanja mogao stvoriti velike probleme. “Pitanje je, s razinom duga kakvu imamo, mogu li si središnje banke priuštiti podizanje stopa jer bi to moglo izazvati veliki val stečaja.”
Stoter je govor zaključio ocjenom da središnje banke nemaju izlaza i da su programi kvantitativnog popuštanja (stvaranja novca za kupnju korporativnih i državnih obveznica) postali “permanentnog” karaktera.
“Mi ćemo biti u okolišu super-niskih stopa jako dugo vremena,” rekao je prema citatu Reutersa.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.