Biznis i ekonomija

Svijet kreće u posljedično dalekosežnu borbu s metanom | klimatske promjene

Rastući broj zemalja odgovora na poziv Europske unije i Sjedinjenih Država na smanjenje emisija metana za 30% do 2030. godine, doznaje ususret klimatskom summitu Ujedinjenih naroda Reuters.

>>>Timmermans: bio bih jako iznenađen kad bi nakon 2040. i dalje postojala značajna rudarska industrija

Nigerija, Japan i Pakistan neki su od 24 nova potpisnika “Globalnog zavjeta o metanu” koji su Sjedinjene Države i EU najavile u rujnu s ciljem poticanja brze klimatske akcije s dalekosežnim posljedicama za gospodarenje otpadom, energetski i poljoprivredni sektor koji su odgovorni za većinu emisija metana.

Zavjet je prošloga mjeseca potpisalo prvih devet zemalja među kojima su Britanija, Indonezija i Meksiko, da bi on u mjesec dana prerastao u partnerstvo koje sada zahvaća 60% svjetskog BDP-a i 30% globalnih emisija metana.

Specijalni izaslanik SAD-a za klimatske promjene John Kerry i izvršni potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans predstavit će nove partnere na zajedničkom događaju u ponedjeljak i također najaviti da će više od 20 filantropskih organizacija, uključujući one koje vode Michael Bloomberg i Bill Gates, mobilizirati više od 223 dolara milijuna kuna za podršku naporima zemalja u smanjenju metana, rekao je uz uvjet anonimnosti jedan od američkih dužnosnika.

“Zadnji potez”

Metan je staklenički plin koji nakon ugljičnog dioksida (CO2) slovi kao drugi glavni krivac za globalni rast temperature i klimatske promjene. Nekoliko recentnih izvješća naglasilo je potrebu za njegovim zauzdavanjem ukoliko se žele postići ciljevi Pariškog klimatskog sporazuma i ograničavanje zatopljenja na 1.5 stupnjeva Celzija.

>>>Cijene plina, CO2 naknade i remont srezali dobit Petrokemije s 251 na 102 milijuna kuna | semestar

Metan ima veći potencijal hvatanja topline od CO2 ali se u atmosferi brže razgrađuje. Značajno znanstveno izvješće Ujedinjenih naroda objavljeno u kolovozu navelo je da bi “snažno, brzo i trajno smanjenje” emisija metana, uz smanjenja emisije CO2, moglo imati neposredan utjecaj na klimu.

Očekuje se da će Sjedinjene Država novu regulaciju nafte i metana predstaviti u dolazećim tjednima. Europska komisija svoju će strategiju objaviti do kraja godine.

Durwood Zaelke, predsjednik Instituta za upravljanje i održivi razvoj sa sjedištem u Washingtonu, rekao je da je partnerstvo “sjajan početak” za fokusiranje svjetske pažnje na potrebu smanjenja metana.

“Ostao je još jedan potez da planet sačuvamo od katastrofe – najbrže moguće smanjenje metana iz svih izvora.”

Pratite nas na Google vijestima