Predsjednik Donald Trump u utorak je ispunio zavjet i eskalirao trgovinski rat s Kinom, gurajući harmicu na uvoz kineske robe do 104%.
Potez je američke burze zadržao u klinču četvrti dan zaredom, referentni S&P 500 našao se u zoni korekcije i “na pragu medvjeđeg brloga”.
Indeks je do sad pao za 18.9% u poredbi s vrhuncem postignutim u veljači. Tržište medvjeda definira pad od 20%.
Povijesna vremena
Trump je inicijalnu salvu carina okinuo 2. travnja provocirajući veliku paniku i repozicioniranje investitora. Vrijednost tvrtki izlistanih na S&P 500 urušila se za 5.8 bilijuna dolara.
Reuters je u srijedu potvrdio da je wipe out povijesni i bez presedana. Prema podacima LSEG-a gubici u posljednja četiri dana najveći su od inicijacije indeksa u 1950-ima.
Tržišta je poljuljala i spoznaja da su carine na snazi bez izuzetaka.
“Ovo su skrojeni, visoko skrojeni dogovori,” rekao je Trump u Bijeloj kući tijekom potpisivanja izvršne naredbe o povećanju proizvodnje ugljena. “Razgovarali smo s mnogo, mnogo zemalja, preko 70, sve žele ući. Naš je problem što ih ne možemo vidjeti tako brzo.”
Glavni trgovinski pregovarač, Jamieson Greer, zastupnicima je u Kongresu rekao da njegov ured radi žustro ali da nije suočen s krajnjim rokom.

“Predsjednik je bio jasan, ponovit ću, da neće biti izuzeća ili izuzetaka u kratkom roku,” rekao je.
Rat iscrpljivanja
Kina je u petak odrezala recipročne carine na uvoz američke robe od 34%. Trump je potom osnažio prijetnje, povećao ulog i kumulativnu stopu gurnuo na 104%.
Analitičari prepoznaju da je Peking spreman na rat iscrpljivanja, kineski proizvođači upozoravaju na pad profita dok traže alternativna tržišta.
Citi je u srijedu citirao povećane vanjske rizike i bruto domaći proizvod Kine za 2025. godinu umanjio s 4.7% na 4.2%.
Seljački novac
Trumpov potpredsjednik J.D. Vance, koji je tijekom predsjedničke utrke Kinu karakterizirao kao najveću političku i gospodarsku prijetnju američkoj hegemoniji, prošlog je tjedna rekao da Amerikanci “posuđuju novac od kineskih seljaka da bi kupili stvari koje ti kineski seljaci proizvode”.
Njegova je opaska rezultirala oštrom diplomatskom notom.
"Ignorant and Impolite." China's Ministry of Foreign Affairs has just responded to JD Vance's ridiculous remarks. https://t.co/l5DxRmCHZD pic.twitter.com/aSLEG8oC0F
— Li Zexin (@XH_Lee23) April 8, 2025
“Bilo je oboje, iznenađujuće i žalosno, čuti potpredsjednika kako čini tako neuke i neljubazne opaske,” rekao je glasnogovornik ministarstva.
Poruku je u utorak uputio i kineski predsjednik Xi Jinping.
"Ignorant and Impolite." China's Ministry of Foreign Affairs has just responded to JD Vance's ridiculous remarks. https://t.co/l5DxRmCHZD pic.twitter.com/aSLEG8oC0F
— Li Zexin (@XH_Lee23) April 8, 2025
Kinesko gospodarstvo je more, a ne jezerce. “Oluje mogu prevrnuti jezera, ali nikad more,” rekao je.
Potrošači u Americi u međuvremenu se pripremaju za cjenovni šok i gomilaju zalihe. “Sve kupujem duplo – grah, konzerve, brašno..,” rekao je Thomas Jennings, 53, dok je gurao kolica za kupnju kroz police Walmarta u New Jerseyju.
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.