Biznis i ekonomijaPreporučeno

Trump želi potpisivanje sporazuma. Mi možemo čekati: kineski dužnosnici

Američki predsjednik Donald Trump u listopadu je na zajedničkoj konferenciji s kineskim vicepremijerom Liu Heom rekao kako očekuje brz završetak “druge etape” trgovinskog sporazuma između dvije najveće svjetske ekonomije nakon što se završi prva u kojoj bi se postupno ukinule međusobno nametnute carine.

“Druga etapa” bi pritom trebala odgovoriti na ključnu zamjerku SAD-a i drugih tržišnih ekonomija da Kina učinkovito krade intelektualno vlasništvo uvjetujući poslovanje transferom tehnologija te kroz državne intervencije igra nepoštenu tržišnu utakmicu.

>>>SAD označio Kinu kao ‘valutnog manipulatora’: ministarstvo

Iako se u posljednjih mjesec dana učestalo činilo da će “prva faza” biti zaključena svakog trena, čini se da su Kinezi 16-mjesečni trgovinski rat sa Sjedinjenim Država spremni otegnuti do američkih predsjedničkih izbora u studenom iduće godine što je neugodna vijest za globalnu ekonomiju suočenu s usporavanjem rasta.

Reuters je prošle srijede izvijestio da kineski dužnosnici u pregovorima traže značajnije povlačenje carina od predloženih i pokazuju malo volje za “drugom etapom” prije izbora, dijelom jer žele vidjeti hoće li Trump osvojiti drugi mandat. “Trump želi potpisivanje ovih sporazuma, mi ne. Mi možemo čekati,” rekao je jedan od kineskih dužnosnika za Reuters.

>>>Kina SAD-u: probudite se i pomirišite kavu

Slično je gledište prošlog tjedna ponudio i zastupnik demokrata iz Kalifornije, Jim Costa, koji sjedi u dva ključna poljoprivredna vijeća. On je rekao da su mu “pragmatični” kineski izvori rekli da namjeravaju pričekati.

Nezadovoljstvo ruralne Amerike

U takvom kontekstu, pojedini američki dužnosnici propituju je li otvaranje sukoba s Kinom bilo isplativo, a “žrtvovanje” interesa poljoprivrednika i drugih sektora ovisnih o kineskom tržištu prihvatljivo, ukoliko se ne ostvare temeljni ciljevi trgovinskog rata koji uživaju nadstranačku podršku američke desnice i ljevice.

Izvori iz Trumpove administracije kažu da je njegov glavni aktualni prioritet najava velike pobjede u prvoj etapi pregovora koja bi kinesko tržište ponovno otvorila američkih poljoprivrednim proizvodima u većim razmjerima nego prije. Takav bi scenarij osnažio poziciju predsjednika ususret izborima i uklonio sve raširenije nezadovoljstvo posljedicama trgovinskog sukoba za ruralnu Ameriku. Kina je pak svjesna navedenog, i naizgled spremna otrpjeti daljnju ekonomsku štetu ukoliko ona rezultira porazom Trumpa.

>>>Trump je lagao, izmislio telefonski poziv s Kinom: CNN

Reuters piše da je izostanak dogovora oko primarnih zamjerki povezanih s krađom intelektualnog vlasništva, cyber-špijunažom, “nepoštenim i nerazumnim tržišnim praksama” podijelio ekonomske savjetnike predsjednika na one koji žele brz završetak prve etape kako bi se zadovoljili poduzetnici i umirila tržišta i na one koji traže daljnje snaženje pritiska do postizanja opsežnog sporazuma.

Matthew Goodman, bivši američki dužnosnik i stručnjak za trgovinu u “Centru za strateške i međunarodne studije”, drži da bi se prva etapa mogla završiti u skoro vrijeme jer to žele oba predsjednika, no da je druga etapa neizgledna prije izbora.

“Mislim da će se prva etapa vjerojatno dogoditi jer to žele oba predsjednika,” rekao je stručnjak na prošlotjednom saslušanju ispred Zastupničkog doma i dodao da je Kina sad manje raspoložena za strukturne promjene. “Oni neće napraviti te stvari,” rekao je.

>>>Trgovinski rat: Peking se neće povući ni centimetar

Mišljenje da druga faza neće biti završena ove niti iduće godine dijeli i Josh Kallmer, nekoć dužnosnik u Uredu trgovinskog predstavnika SAD-a, danas potpredsjednik udruge “Information Technology Industry Council”. On i drugi analitičari nakon dosadašnjeg tijeka rata vjeruju da Kina neće pristati na strukturne promjene u svojoj ekonomije bez snažnijeg pritiska drugih globalnih dionika, uključujući Europu otuđenu politikom Trumpove administracije.

“Mi trebamo međunarodnu koaliciju za uspješan napad u drugoj etapi,” rekla je Kellie Meiman Hock, partnerica u McLarty Associates grupi koju Washington konzultira oko trgovinskih pitanja.