Biznis i ekonomijaPreporučeno

Tržišta u trećem danu povlačenja pred rastućim cijenama energije, inflacijom

Industrijsko srce sjeveroistočne Kine u utorak nastavlja trpjeti akutne nestašice i poteškoće u opskrbi energijom, dok silina inflacijskog pritiska ljulja svjetske burze i izaziva zabrinutost za postpandemijski gospodarski oporavak.

Potražnja u Aziji, Europskoj uniji i Sjedinjenim Državama u posljednjim je tjednima cijene energije propela do rekordnih visina. Očekuje se da će kineska energetska kriza potrajati do kraja godine i osakatiti bruto domaći proizvod najvećeg svjetskog izvoznika i druge ekonomije svijeta.

>>>Velika nestašica električne energije u industrijskom srcu sjeveroistočne Kine | VIDEO

Kina je utorak poduzela hrabre korake u desetljećima otegnutoj reformi energetskog sektora, proizvođačima energije na ugljen bit će dopušteno da dio inflacijskih pritisaka prebace na krajnje korisnike kroz tržištem reguliranu cijenu struje.

Komunistički stratezi očekuje da će guranje komercijalnih korisnika i opskrbljivača na slobodno tržište okuražiti povećanje proizvodnje u kompanija koje zbog dosadašnje kontrole cijena bilježe gubitke.

Predsjednik Emmanuel Macron u utorak je rekao da Francusku do 2030. želi ustoličiti u lidera zelenog vodika te najavio izgradnju manjih nuklearnih reaktora u investicijskom planu vrijednom 30 milijardi eura.

Treći dan povlačenja

Reuters piše da se utjecaj stezanja tržišta energije i nestašica proizvođačkih komponenti vidi u podacima od Tokyja do Londona. Trendovi narušavaju moral investitora i podcrtavaju izazove “blitzkrieg” zelene tranzicije koju predvodi Europska unija.

Globalna tržišta u utorak nastavljaju s povlačenjem treći radni dan zaredom, kratkoročni prinos na američke državne obveznice seže do najviših razina u posljednjih 18 mjeseci.

>>>Komisija predlaže izravne uplate novca građanima, izmjenu porezne politike | energetska kriza

Zabrinutost izazivaju i svježi podaci o padu osobne potrošnje u s teškim nevoljama suočenoj Britaniji i neočekivano snažan, dvadesetpostotni pad prodaje automobila u Kini.

U krizu ulazi i Indija

Ulje na inflacijsku vatru u utorak je dolila Indija dozvolom miješanja domaćeg i stranog ugljena, što podrazumijeva rast uvoza.

Ta treća po veličini azijska ekonomija također koketira s energetskom krizom, potražnja je snažna a lokalne zalihe ugljena slabe. Resorno je ministarstvo naredilo da se osnaži opskrba glavnog grada Delhija čiji je upravitelj u subotu upozorio na mogućnost redukcija.

OPEC+

Cijena nafte u utorak se popela prema 84 dolara po barelu, blizu razina iz 2018. godine. OPEC+, Organizacija zemalja izvoznica nafte i drugih proizvođača nafte predvođenih Rusijom, na posljednjem je sastanku odlučio nastaviti s postupnom reaktivacijom kapaciteta.

Podržana strategijom OPEC+ cijena referentnog Brenta ove je godine porasla za 60%. Cijena plina u zelenoj Europi istovremeno je podivljala za 400% što pojedine opskrbljivače usmjerava prema nafti.

>>>Rekordne cijene plina u Europi | 1. listopad 2021.

Bijela kuća u ponedjeljak je ponovila poziv izvoznicima nafte da “naprave više” kako bi olakšali situaciju.

Ruski dužnosnik rekao je u utorak da je energetski div Gazprom počeo koristiti svoje zalihe za ispumpavanje više prirodnog plina u mrežu plinovoda kako bi se stabilizirale rastuće cijene.

Pratite nas na Google vijestima

Comments (1)

  1. […] Tržišta u trećem danu povlačenja pred rastućim cijenama energije, inflacijom… 12/10/2021 […]

Comments are closed.