Gubici radnih mjesta u dobavnim lancima europske automobilske industrije u 2024. su se udvostručili u poredbi s godinom prije, pokazala je analiza Europske udruge automobilskih dobavljača (CLEPA) koju je naručio Financial Times.
Kroz godinu je izgubljeno više od 30.000 poslova, u poredbi s nešto više od 15.000 u 2023..
Usporilo je i stvaranje novih radnih mjesta, pa je industrija od 2020. godine ukupno izgubila više od 58.000 poslova.
Situacija je iz mjeseca u mjesec sve akutnija, otkaze ili alternativne modalitete smanjenja radne snage najavljuju ili prakticiraju mnogi (vidi povezane vijesti), uključujući francuskog proizvođača guma Michelin, ili njemački Bosch.
Kopnjenje potražnje i prekomjerni kapaciteti velikane tjeraju na restrukturiranje, a njihovi partnere duž dobavnih lanaca u insolventnost.
“Ako više nema rasta za europske proizvođače, također ga nema za proizvođače njihove opreme,” konstatirao je Alexandre Marian, direktor konzultanata AlixPartners.
Potencijal daljnjeg remećenja pritom je golem jer dobavljači autoindustrije u Europskoj uniji izravno zapošljavaju oko 1.7 milijun ljudi.
Žrtva
Iako većina analitičara zazire od izravnog sricanja anamneze, usud europske automobilske i drugih industrija prvenstveno je posljedica američkog i europskog posredničkog rata u Ukrajini i američke sabotaže Sjevernih tokova koja je EU odsjekla od povoljnog ruskog plina.
Financial Times u izvješću ovlaš dodiruje spomenuto dok rezimira da je konkurentnost europskih industrija narušena i suočena sa žestokom konkurencijom Kine i protekcionizmom novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.
“Naša je procjena da će ono malo rasta koji možemo imati na europskom tržištu uzeti rast uvoza, osobito kineskog,” komentirao je Marc Mortureux, glavni direktor platforme za promicanje interesa dionika francuske automobilske industrije (PFA).
Dodao je da europski dobavljači pokušavaju raditi s kineskim proizvođačima, ali da postoji velika neizvjesnost i zabrinutost zbog procjene da će tamošnji brendovi u konačnici otvoriti tvornice u Europi, zadržavajući pritom dobavljače iz Kine i drugih, konkurentnijih zemalja.
CLEPA je također utvrdila da proizvodnja električnih automobila u EU-u od 2020. godine nije niti približno nadoknadila gubitke poslova povezanih s motorima na unutarnje sagorijevanje koji su složeniji i imaju značajno više dijelova od električnih alternativa.
Na trendove utječe smanjenje poticaja za kupnju električnih automobila u Njemačkoj i drugim značajnim tržištima, kao i osvještavanje kupaca o nedostacima popratne infrastrukture i instant deprecijaciji vrijednosti EV-ja.
CLEPA bilježi da je u dobavnim lancima povezanima s električnim automobilima u 2024. izgubljeno 4.680, a stvoreno 4.450 radnih mjesta.
Direktive
Kompotu nevolja s 1. siječnja doprinose i direktive izvršnog tijela, Europske komisije, koje će uvjetovanjem dozvoljenih emisija ugljika dodatno poskupiti proizvodnju i narušiti konkurentnost tradicionalnog pogona i europskih prvaka autoindustrije.
Laurent Favre, glavni direktor OPMobilityja, vodećeg europskog dobavljača automobilskih spremnika za goriva, očekuje propadanje biznisa.
“Imamo oko 10 tvornica za proizvodnju spremnika za goriva u Europi. Očito, njihova će aktivnost biti na udaru,” rekao je, uz procjenu da će stagnacija i slabost potrajati sljedećih pet godina.
Favre i drugi dionici industrije u takvom kontekstu Komisiju pozivaju, proklinju ili preklinju da ponovno promisli o kaznama i dadžbinama, a pojedini političari, uključujući njemačkog kancelara na odlasku Olafa Scholza argumentiraju da porezi na emisije ne bi trebale “utjecati na financijsku likvidnost” proizvođača koji ulažu u tranziciju na električni pogon.
Izvješće CLEPA-a obuhvaća već podijeljene otkaze i proglašene stečajeve, a najave dionika, proizvođača i dobavljača, sugeriraju da najmučnije razdoblje restrukturiranja tek dolazi.
Povezane vijesti
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.