Stotine prosvjednika koji ne vjeruju u pandemiju novog koronavirusa okupilo se u utorak u Rimu uzvikujući “Liberta!” (Sloboda!). Odjeveni u narančaste prsluke (Gilet Arancioni) oni su tražili ostavku vlade zbog načina na koji je odgovorila na pojavu bolesti COVID-19.
>>>EU i SAD pažljivo prate potencijal pandemije u izazivanju nereda, društvenih napetosti: ministri
Talijanski mediji pišu da je novonikli pokret sačinjen od desničara, libertarijanaca i “turbo populista” čiji lider, bivši zapovjednik karabinjera Antonio Pappalardo, tvrdi da je pandemija koja je u Italiji rezultirala s 233 tisuće zaraženih i 33,530 mrtvih “totalno sranje”.
“Pandemija ne postoji, to je totalno sranje,” rekao je Pappalardo u nedjelju na skupu u Bariju prema izvješću talijanske izvještajne agencije ANSA-e. “Virus nije smrtonosan, on ubija samo starije od 80 godina već narušena zdravlja,” veli u maniri Ivana Pernara. “Dosta je s lažima i neistinama, prestravljivanjem talijanskog naroda.”
>>>Masovna grobnica za umrle od koronavirusa u New Yorku: VIDEO
Prosvjedi narančastih prsluka su tijekom prošlog vikenda zabilježeni u Milanu i drugim regionalnim središtima. Okupljeni u pravilu ne poštuje mjere za suzbijanje virusa, ne drže distancu niti nose maske te su potpomognuti izjavama talijanskih liječnika koji su nedavno rekli da virus slabi ili “klinički više ne postoji”.
“Sad i virolozi govore da je koronavirus besmislica,” kapitalizirao je Pappalardo ispred gomile pozivajući okupljene da skinu maske i tražeći da Italija napusti eurozonu i vrati svoju bivšu valutu, liru.
>>>Talijanski stručnjaci tvrde da koronavirus slabi i nestaje
La Repubblica je u srijedu izvijestila da narančasti prsluci okupljaju široku sferu ljudi nezadovoljnih odgovorom na epidemiju u Italiji. Među njima su desničari, euroskeptici i osobe koje su zbog mjera zaštite izgubile posao. Citirane su izjave povezane s osjećajem deprivacije i protivljenja imigraciji.
Medijski komentatori i punditi pišu da je trenutno nejasna snaga novog pokreta, koji, kako kažu, ne treba poistovjećivati s naizgled komplementarnom desnicom okupljenom oko lidera kakvi su Matteo Salvini ili Silvio Berlusconi.
“To je nešto što je u ovom trenutku čak teško interpretirati. (…) Možda je ništa, tek farsa koja se probija kroz tragediju i koja će nestati bez ostavljanja traga. Ili je nešto što će dobiti na snazi, inficirati, pronaći nepoznatog lidera karizmatičnijeg i inteligentnijeg od onih u okolici, i onda će sve to završiti rušenjem stupova slobode i demokracije,” odvagnuo je novinar Vittorio Macioce u osvrtu za list Il Giornale.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.