PolitikaPreporučeno

Utjecajni ruski jastreb poziva na promjenu nuklearne doktrine, ‘preventivni udar’

Rusija bi trebala deklarirati jasnu spremnost za korištenje nuklearnog oružja protiv zemalja koje “podupiru agresiju NATO-a u Ukrajini”, rekao je ugledni i utjecajni ruski vanjskopolitički jastreb Sergej Karaganov u intervjuu za dnevni list Kommersant.

Prema njegovim gledištu, Rusija bi nuklearni udar na jednu od članica NATO-a mogla izvesti bez okidanja globalnog usuda, odnosno totalnog nuklearnog rata.

Ruska nuklearna doktrina “treba osigurati da svi sadašnji i budući neprijatelji budu uvjereni u spremnost Rusije na korištenje nuklearnog oružja,” rekao je.

Dodao je da Washington svoje saveznike laže kada govori da im može garantirati nuklearnu sigurnost.

“Vrijeme je za proglas da mi imamo pravo odgovoriti na bilo kakve masivne udare na naš teritorij s nuklearnim udarom. To se također odnosi na bilo kakvo otimanje našeg teritorija.”

Kulminacija upozorenja

Reuters piše da zapadnjački stručnjaci za sigurnost pomno prate izjave Karaganova jer one posredno otkrivaju promišljanja Kremlja o vanjskoj, obrambenoj i nuklearnoj politici.

Iako njegova motrišta ne predstavljaju službene stavove, Kremlj mu opetovano nudi prigode da zbori na utjecajnim forumima ili razgovara izravno s predsjednikom Vladimirom Putinom.

Karaganov uz zamjenika predsjednika Sigurnosnog vijeća Rusije Dmitrija Medvjedeva slovi kao ponajveći ruski jastreb, no procjena Zapada je da riječi prvog imaju veću težinu.

Putin je “nuklearno stanje visoke pripravnosti” proglasio neposredno nakon početka invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine.

Medvjedev je, među ostalim, rekao da je Krim ruski po cijenu Trećeg svjetskog rata i totalne katastrofe.

“Je li nuklearni usud distopija, neka luda futuristička prognoza i pakleni šund? Nije,” upozorio je.

Njegovi podsjetnici o nuklearnoj moći Rusije redoviti su na društvenim mrežama.

Na realnu i stvarnu opasnost od nuklearnog usuda postojano upozorava i ruski ministar vanjski poslova Sergej Lavrov.

Revizija

Washington i njegovi saveznici u posredničkom ratu u Ukrajini u posljednjim mjesecima sve snažnije i bezobzirnije propituju ruske “crvene linije”, dok se poigravaju s blagoslovom korištenja zapadnjačkog oružja za duboke udare na ruski teritorij.

Karaganov drži da bi Rusija u odgovoru trebala pokazati i dokazati da ne blefira kada govori o nuklearnom odvraćanju.

Putin je u takvom kontekstu naredio reviziju nuklearne doktrine koja korištenje nuklearnog oružja dozvoljava jedino u slučaju nuklearnog napada na ruski teritorij ili u odgovoru na konvecnionalni napad koji prijeti opstojnosti nacije.

Karaganov u posljednjim mjesecima govori da je takva doktrina “neodgovorna”. U intervjuu je rekao da ona neprijatelje ne odvraća na primjeren način jer ostavlja dojam da se teško mogu postići uvjeti ili okolnosti za njezinu aktivaciju.

“Rusija je na putu prema katastrofi ukoliko uspješno ne pomakne takve pretpostavke i ponovno utvrdi svoju moć odvraćanja,” rekao je.

Ususret trećoj godini rata u Ukrajini nacija riskira iskrvariti na bojnom polju i ekonomski se iscrpiti što bi moglo dovesti do “propadanja ili čak kolapsa”.

Preventivni udar

Karaganov i Medvjedev u prošlosti su pozivali na preventivni nuklearni udar koji bi “otrijeznio” ruske neprijatelje.

Putin je u izjavama postojano umjereniji, on učestalo podsjeća da je Rusija najveća nuklearna sila svijeta, ali drži da se “specijalna vojna operacija” u Ukrajini može zaključiti bez nuklearnih opcija.

Reuters piše da pojedini zapadnjački analitičari drže da Karagnov igra korisnu ulogu za Kremlj dok iznosi gledišta koja podižu uzbunu na Zapadu, omogućujući Putinu da se u poredbi doima umjerenim i hladnokrvnim.

Novinarka Elena Černenko u razgovoru je Karagnova upitala kako može biti siguran da politika koju zagovara neće dovesti do totalnog nuklearnog rata.

“Tvrdnja da će bilo kakva ograničena uporaba nuklearnog oružja nužno dovesti do općeg nuklearnog Armagedona ne može izdržati kritiku,” rekao je. “Uvjeravam vas da sve nuklearne sile imaju planove za kalibriranu uporabu nuklearnog oružja prema određenim scenarijima.”

“Ne pozivam na opasni put, pozivam na spašavanje svijeta i Rusije. Ili ćemo pobijediti, ili ćemo se raspasti. Zapad se može boriti beskonačno, ovaj je rat za njega jako koristan. Ja uopće ne pozivam na nuklearni rat, jako bih volio da stvari ne dođu do toga, već da se zaustave prije nego što se mora donijeti užasan izbor,” zaključio je.


Povezane vijesti

Comment here