Europska središnja banka (ECB) u srijedu je dala zeleno svjetlo za višegodišnji projekt stvaranja digitalne inačice eura.
Očekuje se da će elektronički ekvivalent novčanicama i kovanicama izgledno stići u obliku digitalnog novčanika koji će građani u europodručju držati u ECB-u.
Riječ je o širem porivu središnjih banaka da pronađu odgovor na proliferaciju privatnog novca, digitalnih tokena i kriptovaluta u elektroničkom platnom prometu.
Slijede dosadašnje spoznaje o projektu kroz pitanja i odgovore u režiji Reutersa:
Što je digitalni euro?
Digitalna jedinstvena valuta služit će kao sredstvo plaćanja na istovjetni način kao njezin fizički parnjak. Vjerojatno će podrazumijevati otvaranje računa ili digitalnog novčanika direktno kod središnje banke, a ne u komercijalnim podružnicama.
Ta je temeljna razlika između fizičke i digitalne valute ujedno i garancija sigurnosti depozita bez presedana u komercijalnom bankarstvu, budući da ECB ne može ostati bez novca.
Znači li to da svu svoju štednju mogu pretvoriti u digitalne eure?
Najvjerojatnije ne. ECB zna da jamstvo sigurnosti digitalnih novčanika može biti toliko privlačno da klijente otjera iz komercijalnog bankovnog sustava. Stoga se očekuje definiranje gornje granice digitalnog iznosa i/ili negativna kamatna stopa za štednju iznad definirane razine.
OK, kakva je onda poanta digitalnog eura?
ECB digitalno plaćanje ne želi prepustiti privatnom sektoru, što osobito vrijedi za scenarij šire tranzicije prema bezgotovinskom društvu koja već izaziva nevolje u pojedinim naprednim gospodarstvima, primjerice u Švedskoj.
Banka je izrazila zabrinutost zbog činjenice da su najveći pružatelji digitalnog platnog prometa, poput Vise i Mastercarda, strane kompanije čije poslovne prakse i politike prikupljanja podataka odudaraju od visokih europskih standarda.
Generalno, središnje su banke ubrzale svoje projekte “digitalizacije” valuta nakon što je Facebook u 2019. godini objavio namjeru o izdavanju digitalnog novca i tako zaprijetio povijesnom monopolu.
Kako se uopće može otvoriti račun u središnjoj banci?
ECB je sugerirao da će otvaranje i čuvanje računa izdvojiti bankama i fintech kompanijama, koje će uslugu pružati u njegovo ime.
Može li se digitalni euro trošiti anonimno, offline – poput gotovine?
Samo za male iznose, izgledno manje od 100 eura, pomoću Bluetootha i drugih oblika neposrednih komunikacija s ograničenim dosegom. ECB će morati balansirati između privatnosti i suzbijanja pranja novca i/ili utaje poreza.
Kad se može očekivati prvi digitalni euro?
ECB je za razvoj i dizajn nove usluge sebi odredio rok od dvije godine, nakon čega slijedi ratifikacija u Upravnom vijeću. Za implementaciju projekta trebat će još oko tri godine.
U takvom bi scenariju valuta mogla stići za oko pet godina, no mogući su i drugi izazovi, kakav je potreba za izmjenama Ugovora o funkcioniranju Europske unije koji ne predviđaju digitalni euro.
Znači li to kraj gotovine?
ECB kaže da će digitalni euro biti upotpunjujući, te da njegova svrha nije zamjena gotovog novca. Gotovina je prema posljednjem dostupnom istraživanju banke u 2019. godini služila u 73% svih transakcija u eurozoni.
Pojedini se kritičari pribojavaju da bi ECB u dogledno vrijeme ipak mogao “umiroviti” gotovinu i iskušati nove, agresivne monetarne politike poput uvođenja negativnih kamatnih stopa na štednju ili direktnih uplata novca građanima.
Hoće li digitalni euro koristiti blockchain tehnologiju?
Korištenje blockchaina, odnosno DLT (Distributed ledger) tehnologije na kojoj se temelje kriptovalute, jedna je od opcija, ali ne i najmoćnija ako govorimo o broju transakcija u sekundi.
ECB eksperimentira s korištenjem svojeg sustava za instant plaćanje, u kombinaciji s DLT-om i drugim tehnologijama.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.