Prema najnovijem istraživanju Flash Eurobarometra, većina ispitanika u državama članicama EU-a koje još nisu uvele euro smatra da je zajednička valuta imala pozitivan učinak na zemlje u kojima se koristi.
To smatra ukupno 56 posto ispitanika iz sedam država članica (Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Švedska), što je za jedan postotni bod više nego prošle godine i ukupno četiri postotna boda više u odnosu na 2016.
Takvo je stajalište najizraženije u Mađarskoj (70 posto), Rumunjskoj (62 posto), Poljskoj (54 posto) i Bugarskoj (53 posto).
Gotovo polovica ispitanika smatra da bi uvođenje eura imalo pozitivne posljedice za njihovu zemlju (45 posto, -1) i za njih osobno (47 posto, bez promjene). Ukupno 55 posto ispitanika želi da njihova zemlja uvede euro što je prije moguće ili nakon nekog vremena (+2), dok ih 42 posto želi da se to dogodi što kasnije ili nikad (-2).
>>>Nadzor banaka, državna uprava i statistika u akcijskom planu za ulazak u eurozonu: Plenković
Većina ispitanika u Mađarskoj (66 posto), Rumunjskoj (61 posto) i Hrvatskoj (49 posto) podržava uvođenje eura.HBN je početkom svibnja objavio svoje polugodišnje istraživanje prema kojem uvođenje eura podržava 52 posto hrvatskih, dok je 40 posto protiv.
77 posto stanovnika u sedam država članica obuhvaćenih istraživanjem već je koristilo novčanice i kovanice eura (1 postotni bod više nego prošle godine). Njih 49 posto smatra se dobro informiranim o jedinstvenoj valuti (+1), a 81 posto smatra da bi se osobno uspjeli prilagoditi uvođenju eura umjesto nacionalne valute (+2).
U standardnom istraživanju Eurobarometra objavljenom u prosincu 2018. navodi se da 75 posto stanovnika u europodručju podržava euro, što je najveći postotak od uvođenja jedinstvene valute.
>>>Juncker na odlasku: Hrvatska je zrela za Schengen, euro i demografsku revitalizaciju
Istraživanjem Flash Eurobarometra obuhvaćeno je sedam država članica izvan europodručja koje imaju zakonsku obvezu uvesti euro: Bugarska, Češka, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunjska i Švedska.
Istraživanje je dostupno ovdje.
(Europska komisija/Grabancijaš)
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.