PolitikaPreporučeno

Vrhovni sud osakatio američku borbu protiv klimatskih promjena

Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država u četvrtak je značajno ograničio ovlasti Washingtona u nametanju zelenih politika i ograničavanju emisija ugljika iz elektrana i industrije u presudi koja Europsku uniju, odnosno Europsku komisiju, naveliko izolira u nastojanjima da se postignu ciljevi Pariškog sporazuma o klimi ili htjenjima zelene tranzicije protiv koje već danas ustaju poljoprivrednici i drugi ugroženi gospodarski sektori.

>>>Porez na ugljik vodi u energetsku neimaštinu, ‘kažnjava siromašne’

Konzervativni sud, za čiji je aktualni sastav spletom okolnosti odgovoran bivši američki predsjednik Donald Trump, presudu je donio sa šest glasova za i tri protiv.

“To je jako razočaravajuće jer američkoj administraciji jako otežava provođenje mjera za smanjenje stakleničkih plinova,” komentirao je Carlos Fuller, veleposlanik sićušnog Belizea pri Ujedinjenim narodima. “Također, to administraciju stavlja u jako slabu pregovaračku poziciju, budući da će njezini pokušaji da druge privole na snaženje ambicija biti dočekani sa skepticizmom.”

Izvanredno stanje

Neuobičajenu kritiku SAD-u u četvrtak su uputili i Ujedinjeni narodi čiji je procjena da je odluka “korak unazad u našoj borbi protiv klimatskih promjena.”

>>>Novi Zeland traži oporezivanje ispušnih plinova ovaca i goveda

“Odluke poput današnje u SAD-u ili bilo kojem drugom gospodarstvu s velikim emisijama otežavaju postizanje ciljeva Pariškog sporazuma za zdrav, za život pogodan planet,” rekao je glasnogovornik UN-a, Stéphane Dujarric. “Ali mi se također moramo sjetiti da izvanredno stanje tako globalne prirode poput klimatskih promjena zahtjeva globalni odgovor i da akcije jedne nacije ne bit trebale odlučivati hoćemo li postići klimatske ciljeve,” dodao je prema citatu Reutersa.

Znanstvenici bez čvrstog konsenzusa drže da je svijetu nužno dramatično smanjenje emisija u dolazećim godinama kako bi se globalno zatopljenje ograničilo na 1.5 ili 2 stupnja Celzijeva u poredbi s temperaturama iz predindustrijskog razdoblja. Mnogi vjeruju da bi propust u postizanju cilja rezultirao usudom.

Nepokolebljivi Biden

Predsjednik Joe Biden u prvoj je reakciji prepoznao da presuda ograničava sposobnost i potencijal SAD-a za borbu protiv klimatskih promjena, ali i najavio da “neće popustiti u korištenju svojih zakonskih ovlasti za zaštitu javnog zdravlja i hrvanje s klimatskom krizom.”

>>>Sve više djece anksiozno, prestravljeno neposrednom klimatskom apokalipsom: stručnjaci  

Predsjednik je Ministarstvu pravosuđa i relevantnim agencijama naredio da revidiraju i procjene učinak presude te pronađu zakonite načine za nastavak politika koje “Amerikance štite od štetnih onečišćenja, uključujući onečišćenja koja izazivaju klimatske promjene.”

U Europi, koja je na prijedlog Komisije usvojila “Zakon o klimi” vlade već primjenjuju nove ciljeve što izravno utječe na opstojnost pojedinih sektora i potiče građanske pobune.

>>>Čim završi virusna, vraćamo se ‘klimatskoj krizi’: Merkel

Primjerice, Nizozemsku već tjednima tresu prosvjedi poljoprivrednika suočenih s novim pravilima, uključujući odluku političara da zatvore desetke farmi i stočarskih rančeva kako bi emisiju dušika smanjili na zakonom uvjetovanih 30%.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Comments (2)

  1. […] Vrhovni sud osakatio američku borbu protiv klimatskih promjena 01/07/2022 […]

  2. […] suda čiji je konzervativni karakter odredio bivši predsjednik Donald Trump a koji je pokazao sklonost rušenju “klimatskih zakona” kakav je u Uniji osmislila Europska […]

Comments are closed.