Tech

WHO zabrinut zbog eksponencijalnog rasta infekcija, broj mrtvih nadomak 50,000: COVID-19  

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u srijedu je izrazila duboku zabrinutost zbog “brze eskalacija i globalnog širenja” koronavirusa SARS–CoV-2 čija je pojava do danas zabilježena u 205 zemalja i teritorija.

Generalni direktor Tedros Adhanom Ghebreyesus je rekao da njegova organizacija, Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond podržavaju praštanje duga zemljama u razvoju čije su ekonomije i socijalne zaštitne mreže bile ugrožene i prije pandemije.

“U posljednjih pet tjedana smo imali gotovo eksponencijalni rast u broju novih slučajeva i broj smrti se više nego udvostručio u posljednjem tjednu,” rekao je Tedros na virtualnoj tiskovnoj konferenciji emitiranoj iz Ženeve. “U sljedećih nekoliko dana mi ćemo doseći jedan milijun potvrđenih slučajeva i 50,000 smrti širom svijeta,” dodao je prema citatu Reutersa.

Nova žarišta u Europi, Sjevernoj Americi

Prema podacima američkog sveučilišta Johns Hopkins objavljenima u srijedu navečer broj zaraženih koronavirusom u svijetu raste iz minute u minutu i dosegao je 911.308, dok je broj umrlih skočio na 45.497.

Epicentar zaraze se iz istočne Azije proteklih tjedana preselio u Europu i Sjevernu Ameriku. Sveučilište Johns Hopkins također je na svojim stranicama objavilo da je broj službeno potvrđenih oporavljenih osoba od Covida-19 dosegnuo brojku od 191.673.

>>>Američki dužnosnici priznali propuste u testiranju: COVID-19

Dok je najveći broj zaraženih trenutačno u Sjedinjenim Državama, više od 200 tisuća, najveći broj umrlih zabilježen je u Italiji. U toj je zemlji dosad zabilježeno 110.574 slučajeva zaraze, dok je umrlo 13.155 ljudi. Talijanske zdravstvene vlasti vjeruju da je zaraza u Italiji na svome vrhuncu, no Talijani diljem zemlje sve teže podnose karantenu, koja bi trebala trajati do Uskršnjeg ponedjeljka, 13. travnja. Prvi slučaj Covida-19 u Italiji je zabilježen 31. siječnja, prije 59 dana.

Druga je europska zemlja koja prati Italiju u stopu po broju zaraženih, ali i broju smrti, Španjolska. Dosad je zabilježeno 102.136 zaraženih, a umrlo je 9053 oboljelih. Tamo je prvi zaraženi otkriven 1. veljače, jedan dan poslije Italije. Na glavnom madridskom trgu Puerta del Sol zastave su spuštene na pola koplja, a svaki dan u podne održava se minuta šutnje u spomen na sve preminule, premda je to mjesto već danima pusto.

>>>Italija ‘blizu trenutka u kojem neće imati kreveta za intenzivnu skrb’

Treća najpogođenija europska zemlja je Njemačka sa 76.544 zaraženih, potom je slijedi Francuska s 52.870, a onda Velika Britanija s 29.842. Od ovih zemalja najveću smrtnost bilježi Francuska s 3532 slučajeva umrlih, dok je u Njemačkoj taj broj još uvijek pod kontrolom i iznosi 858, kojemu se brojkom od 828 umrlih približila brojčano puno manja Belgija.

Njemačka do kraja uskrsnih praznika, odnosno do 19. travnja, produljuje mjere ograničenog kretanja u svrhu sprječavanja širenja koronavirusa, priopćeno je u srijedu nakon video konferencije kancelarke Angele Merkel s premijerima saveznih pokrajina. Građanima je upućeno upozorenje da se suzdrže od putovanja po Njemačkoj i u inozemstvo. To uključuje i posjete rodbini.

>>>Gnjev zbog fijaska s testiranjem na COVID-19 u Britaniji, u Hrvatskoj ‘mir i dobro’

S petsto umrlih u jednom danu, što je najveći broj od izbijanja epidemije i nakon smrti 13-godišnjaka, pandemija koronavirusa dramatično se ubrzava u Velikoj Britaniji dok se čuju kritike zbog nedostatka testova za liječničko osoblje koje radi do iznemoglosti. Koronavirusom su se zarazili premijer Boris Johnson, koji je trenutačno u karanteni, ministar zdravstva Matt Hancock i princ Charles.

Poljske bolnice u New Yorku

Iako je ukupan broj zaraženih slučajeva u SAD-u premašio 200 tisuća, Thomas Inglesby, direktor Johns Hopkins Centra za sigurnost zdravlja upozorio je u nedjelju da je zaraza koronavirusom u Sjedinjenim Državama tek na svome početku.

>>>Kronologija koronavirusa*: SARS–CoV-2

New York, financijska prijestolnica države, najpogođeniji je američki grad. Počeo je postavljati poljske bolnice kako bi povećao kapacitete uoči vrhunca epidemije. Prvi slučaj je zabilježio 1. ožujka, a ubrzo je postao epidemije u SAD-u.

Grabancijaš/Hina