PreporučenoTech

Zuckerberg predstavo Quest Pro za proširenu, miješanu, ojačanu… ‘meta zbilju’

Meta je u utorak predstavio svoj set za uranjanje u virtualnu i miješanu zbilju označivši prekretnicu u proboju glavnog direktora Marka Zuckerberga na high-end i premium tržišta hardvera i softvera za proširenu stvarnost.

Kompanija je na godišnjoj Connect konferenciji najavila da će Quest Pro u trgovine stići 25. listopada uz cijenu od 1,500 dolara (11,627 kuna) i korisnicima omogućiti interakciju s virtualnim kreacijama stvorenima u fizičkom svijetu.

>>>Egzodus tinejdžera s Facebooka

Lansiranje je značajno za Metu čija društvena mreža Facebook “stari” i gubi pažnju svježih generacija sklonih korištenju mikro i video blogova poput Twittera, Shortsa ili TikToka.

Zuckerberg je u metaverse krenuo kroz rebranding i s ufanjem da virtualna, proširena i miješana zbilja predstavljaju budućnost društvenih mreža i interakcija.

>>>Tržišna vrijednost Facebooka (Meta) kolabirala za povijesnih 200 milijardi $

Rezultat poduhvata je neizvjestan, baš kao i percepcija da će ljudi radije sjediti u virtualnom nego u realnom okolišu.

“Potpuno nove kategorije”

Meta je u viziju uložio milijarde dolara, jedinica Reality Labs, zadužena za ostvarenje meta-stvarnosti, ove je godine generirala šest, a lani 10.2 milijarde dolara gubitka.

Zuckerberg je tijekom predstavljanja, dijelom osobno a dijelom kao avatar, rekao da očekuje stapanje fizičkog i digitalnog svijeta koje će donijeti nove oblike računarstva, društvenog života i rada.

>>>Meta na putu u ‘metasvemir’ dogovorila partnerstvo s tvrtkom za izradu 3D oglasa

“Vidjet ćete potpuno nove kategorije stvari koje se grade,” rekao je.

Veliki napredak

Quest Pro unaprijeđena je inačica postojećeg Quest 2 seta koji je osvojio nadmoćnu dominaciju na tržištu virtualne zbilje.

Možda najupečatljivije, set ima kamere koje u realnom vremenu bilježe okoliš, što korisniku omogućuje raznovrsne interakcije, poput krašenja zidova virtualnim bojama i slikama ili poigravanja s virtualnom lopticom koja prepoznaje fizički okoliš.

>>>‘Jasno je da Facebook daje prednost profitu nad dobrobiti naše djece’ | zvižduk

Promatrači industrije vide veliki napredak u poredbi sa sličnom tehnologijom u Questu 2.

Recenzenti, uključujući Reuters, pišu da je pro lakši i elegantniji od prethodnika s bolje raspoređenom težinom.

Quest Pro; Foto: Meta

Nova inačica uranjanje upotpunjuje senzorima koji prate zjenice i mišiće lica, što virtualnim avatarima daje ljudskost i omogućuje vizualni kontakt nestvarnim očima.

“Čarobne sobe”

Meta je Quest Pro nabacio kao uređaj za jačanje produktivnosti namijenjen dizajnerima, arhitektima, umjetnicima i drugim kreativnim profesionalcima. Set će biti komercijalno dostupan uz nadogradnju značajki i mogućnosti.

>>>Microsoft osvojio 21.9 milijardi $ vrijedan ugovor s američkom vojskom | proširena stvarnost

Najava sugerira da tehnologija još nije dozrjela za održavanje virtualnih konferencija kakve priželjkuje Zuckerberg čiji programeri i inženjeri rade na iskustvu miješane i proširene stvarnosti s nazivom Horizon Workrooms koje bi omogućilo projekciju virtualnih avatara u stvarne prostore, odnosno ostvarile zbilju iz filmova znanstvene fantastike kakvi su Minority Report, Star Wars ili Gamer.

Avatari na virtualnoj prezentaciji slušalica; Foto: Meta

Zuckerberg virtualne konferencije i druženja u stvarnom, proširenom i drugom “meta prostoru” naziva “Čarobnim sobama”.

Kompanija radi i na potpunom utjelovljenju avatara koji se trenutačno prikazuju od struka prema tjemenu.

Konkurencija i konkurentnost

Značajno, cijena profesionalnog Questa izrazito je konkurentna u poredbi s komplementarnim tehnologijama. Primjerice, Microsoft svoj Hololens 2, za komercijalnu upotrebu dostupan od 2019. godine, nudi uz početnu cijenu od 3,500 dolara.

>>>HoloLens 2 i miješana stvarnost na odabranim tržištima za 23,500 kuna: VIDEO

Iako prirodni konkurenti, Microsoft i Meta nalaze zajednički interes u projiciranju zbilje, pa se na predstavljanje Questa Pro uključio izvršni predsjednik i glavni izvršni direktor Microsofta, Satya Nadella, rekavši da njegova kompanija u “Čarobne sobe” i “obzorne radne sobe” ulazi s virtualnim inačicama Worda, Outlooka i Teamsa.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima