U petak se usijao u posljednjim danima tinjajući sukob ministra obrane Marija Banožića i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske, predsjednika Zorana Milanovića.
U novi je prijepor prema naredbi Milanovića uvučen načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Robert Hranj čiju je smjenu “zbog nepoštivanja Zakona o obrani” zatražio Banožić.
>>>Zatraženo mišljenje o imenovanju viceadmirala Hranja novim načelnikom Glavnoga stožera OSRH
Iskra novog sukoba je zabrana obraćanja ministra ročnicima na svečanoj prisezi 32. naraštaja u Požegi koju je u dopisu Ureda predsjednika potvrdio Hranj.
Izjavu načelnika prenosimo u cijelosti:
“Prilikom svečanosti prisege postupao sam po zapovijedima koje su u skladu sa zakonskim propisima i naredbom Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika OS RH, a čiji sastavni dio je bio i program svečanosti. Ministra obrane upoznao sam s navedenim programom. Netočna je tvrdnja da sam njemu ili bilo kome drugome zabranio obraćanje. Nikada nisam odbio provesti bilo koju odluku ministra obrane niti sam bilo kojim postupkom prekršio zakon. Moja današnja zapovijed za provedbu svečane prisege temelji se na naredbi Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika OS RH.
Netočno je da sam ponudio ili podnio ostavku na svoju dužnost. Ministar obrane je prije svečanosti vojne prisege od mene zatražio da podnesem ostavku. Vojnici nemaju pravo na ostavku. Zakon o obrani i Zakon o službi u OS RH ne poznaju institut ostavke, a to nije niti u skladu s kodeksom ponašanja vojnika. Nadležnosti i postupak imenovanja i razrješenja načelnika Glavnog stožera OS RH propisani su Zakonom o obrani,” piše u izjavi viceadmirala Roberta Hranja.
Zapovjedna odgovornost
Ministar je pak na konferenciji za novinare odbacio zapovjednu odgovornost, rekavši da Milanović kao vrhovni zapovjednik ne može neposredno naređivati časnicima i vojnicima i da se mora poštivati Zakon o obrani.
“Vidjeli ste da u medijskim nastupima uvijek nastojim reći – ovo je Hrvatska vojska, ako postoji problem, to je slabost za sustav obrane i o njemu ne treba artikulirati javno zbog međunarodnog ugleda, obavještajne zajednice. Mi sad imamo ozbiljan problem, ja želim da se o tome razgovara na budućim sjednicama Vijeća,” rekao je Banožić prema citatu Hine.
>>>Predsjednik Milanović: ministar Banožić je beskućnik
“Ako se ne može oduprijeti tom valu zahtjeva koje ima od Ureda predsjednika ili samog predsjednika, onda ne bi trebao biti načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga,” dodao je uz napomenu da nikad nije osporavao ovlasti predsjednika kao vrhovnog zapovjednika.
Ministar je potom naveo da nastavlja biti “suzdržan” i predsjednika pozvao na razgovor: “muški prihvati, sjedi za stol, razgovaraj, budi hrabar,” rekao je.
“Puzajući državni udar”
Eskalaciju sukoba na vrhu Oružanih snaga u petak je u Dubrovniku komentirao predsjednik Vlade Andrej Plenković.
“Nisam ništa od toga vidio jer sam cijelo vrijeme bio na sastancima. Ovo što sam kratko vidio, vidio sam jedno nedopustivo ponašanje predsjednika Republike. Ovo se može slobodno nazvati jednim puzajućim državnim udarom”, rekao je premijer.
>>>Predsjednik: Plenković mora riješiti problem s ‘kamikazom’ Banožićem
“Ovo što se dogodilo danas, ono što je on učinio prema ministru, on je osnažio položaj ministra obrane u mojoj Vladi. Banožić je od danas jači i snažniji ministar nego što je bio jučer,” dodao je prema citatu Hine.
Premijer je najavio i sjednicu Vijeća za obranu i Vijeća za naiconalnu sigurnos koja će se održati 9. studenoga, a na kojoj će se povesti izgledno žučna rasprava o radikalno različitim gledištima, uključujući poimanje načela vladavine prava i poštivanja zakona koji su nužni za normalno funkcioniranje države.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.