Prodaja automobila Renaulta u prvom je semestru 2022. godine kolabirala za 30% ukazujući na silinu danka koji zapadnjački proizvođači plaćaju zbog povlačenja iz Rusije u kontekstu odgovora na njezinu invaziju Ukrajine.
>>>U Rusiji ugovoreno 71,4 milijuna eura novih poslova: AD Plastik
Tvrtka je u utorak izvijestila da je prodaja na globalnoj razini bila 29.7% manja nego u prvom lanjskom polugodištu, kupce je pronašlo mrvicu više od milijun vozila.
>>>Rekordna pomama za Porscheima, pojedinci na isporuku čekaju do godinu dana
Prodaja je za osjetnih 12% okopnila i ako se iz računice izbace ruske jedinice, Avtovaz i Renault Rusija.
Kopjejka
Grupa, čiji su popularniji modeli Dacia Duster i Renault Clio, na rat je odgovorila totalnim povlačenjem i dezinvestiranjem imovine u Rusiji. Njezin je udjel u Avtovazu, najvećem proizvođaču vozila u Rusiji u čijem je portfelju u istočnoj Europi legendarna Lada, bio 67.7%.
Renault je u svibnju Avtovaz prodao Ruskom institutu znanosti, prema pisanju Reutersa za samo jedan rubalj, ali uz opciju otkupa u roku od šest godina.
>>>Deveti uzastopni mjesec poniranja prodaje automobila u EU | ACEA (travanj 2022.)
Kompanija je kao čimbenik u padu prodaje navela i nestašicu poluvodiča uvjetovanu pandemijskom potražnjom za elektroničkim uređajima, a potom i izlaskom iz pandemije te posljedičnim remećenjem opskrbnih lanaca.
Izvršni ljudi Renaulta drže da će u drugoj polovici godine prodaja ubrzati, ali da će 2022. ostati u znaku ograničenja.
>>>Osam milijardi eura gubitka za Renault u 2020., ‘frontalni vjetrovi’ u tekućoj godini | de Meo
Udjel električnih i hibridnih putničkih vozila u prvoj je polovici godine u Europi bio na 36% ukupne prodaje, u poredbi s 26% u istom razdoblju lani.
Nakon izlaska iz Rusije, prodaja grupe izvan Europe pala je s 48% na 35%. Njezino je drugo najveće tržište, nakon Francuske, sada Italija.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.