Švedska rudarska kompanija LKAB u četvrtak je izvijestila o nalazištu ne tako raritetnih raritetnih elemenata ključnih za izradu električnih baterija i vjetroturbina.
Tvrtka je procijenila da naslage sadrže više o milijun tona.
“Ovo je najveće znano nalazište rijetkih zemnih elemenata u našem dijelu svijeta i moglo bi postati značajni građevni blok za proizvodnju kritičnih sirovina koje su apsolutno ključne za omogućavanje zelene tranzicije,” rekao je predsjednik i glavni direktor kompanije, Jan Moström.
Politico piše da u Europi trenutačno ne postoje rudokopi raritetnih metala koji se u velikim, 98-postotnim količinama uvoze iz Kine.
Perjanica zelene tranzicije, Europska komisija, procjenjuje da će potražnja za raritetnim mineralima do 2030. godine porasti pet puta.
>>>Postignut je politički sporazum o REPowerEU
Moström je rekao da će s aktualnim postupkom dobivanja dozvola za početak komercijalnih operacija trebati između 10 i 15 godina.
Direktor je Bruxelles pozvao na ubrzanje procesa i uvrštenje nalazišta u Zakon o kritičnim sirovinama čije je predstavljanje najavljeno za 14. ožujka.
“Politika industriji mora dati uvjete za prelazak na zelenu i od fosila slobodnu proizvodnju,” rekla je u inicijalnoj reakciji švedska ministrica za energetiku i industriju, Ebba Busch.
Iako slove kao raritetni, rijetki zemni metali nisu neuobičajeni i njihova se komercijalno isplativa nalazišta otkrivaju širom svijeta. Primjerice, Japan je u travnju 2018. godine izvijestio o masivnom nalazištu isplativih koncentracija sirovina u svom podmorju.
>>>Realekonomija rijetkih zemnih metala
Istraživači su rekli da je otkriveno ”polu-beskrajno” obilje koje globalne potrebe može zadovoljavati stotinama godina.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.