Biznis i ekonomijaPreporučeno

ECB vidi rastući teret, dugoročni gubitak u javnim financijama

Ubrzani rast cijena u europodručju s vremenom će opteretiti javne financije, odvagnuli su iz Europske središnje banke (ECB) u istraživanju objavljenom u ponedjeljak, ljuljajući pojedina gledišta da bi inflacija mogla pogodovati smanjenju dužničkih tereta.

ECB drži da bi u uobičajenim okolnostima inflatorni pritisci bez automatske prilagodbe državne potrošnje uistinu smanjili omjer dugova u BDP-u, no da energetski šok i posljedično usporavanje unutar rigidnih proračunskih pravila znači da će fiskalne pozicije europskih vlada nakon prve godine biti negativne.

>>>Kreće povijesna revizija europskih fiskalnih pravila, ‘Pakta o stagnaciji i nestabilnosti’

“Međutim, u narednim godinama pritisci na potrošnju snaže i više nego nadoknađuju dobrobiti s prihodovne strane, što dovodi do pogoršanja proračunske bilance za gotovo 0.5% BDP-a u 2024. godini,” navodi ECB u Ekonomskom biltenu.

Iako inflacija u pravilu snaži porezne prihode, njihovo je jačanje od energetskog šoka skromno, utječe na korporativnu profitabilnost, smanjenje ukupni rast i stvara pritisak na nominalnu javnu potrošnju.

“Štoviše, reakcija monetarne politike nužna za izbjegavanje inflatornog šoka koji vodi do neprikladnih sekundarnih učinaka biva prevedena u povećanje cijena zaduživanja,” dodali su iz ECB-a.

Navedeni je trend već uočljiv u prinosima na njemačke državne obveznice.

Dugoročno negativan učinak

ECB je od srpnja referentne kamatne stope uzdigao iz negativnog teritorija i odredio na 3%, tržišta i analitičari očekuju daljnje poskupljenje zaduživanja od najmanje jednog postotnog boda.

>>>ECB nastavio s poskupljenjem zaduživanja, banke ograničile pristup novcu

Analitičari ističu da rast cijena vlade automatski nuka na snaženje potrošnje (kroz fiskalne politike i potpore).

Prekomjerna potrošnja čiji je cilj ublažiti štetne učinke inflacije pritom je privremena i bit će preokrenuta, stoga je inflacija samo gurnuta dalje u budućnost i razvučena preko duljeg vremenskog razdoblja.

>>>Zimska gospodarska prognoza 2023.: Unija bi mogla izbjeći recesiju, ali ne bez poteškoća

“Utjecaj (diskrecione potrošnje) na rast procjenjuje se kao pozitivan samo u 2022. godini, prije nego što postane blago negativan u 2023. i snažnije negativan u razdoblju od 2024.-2025. godine,” napisali su stratezi ECB-a.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Comments (1)

  1. […] >>>ECB vidi rastući teret, dugoročni gubitak u javnim financijama […]

Comments are closed.