PreporučenoTech

IAEA odobrila ispuštanje radioaktivne vode iz Fukushime

Japan je u utorak osvojio odobrenje Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) za svoj plan ispuštanja golemih količina radioaktivne vode prikupljene nakon nuklearne katastrofe u Fukushimi.

IAEA, koja djeluje pod okriljem Ujedinjenih naroda, nakon dvije godine vijećanja i revizija drži da je japanski plan usklađen s globalnim pravilima o sigurnosti i da će imati “neznatan radiološki utjecaj na ljude i okoliš”.

>>>Japan će u more pustiti više od milijun tona otpadnih voda iz Fukushime

“Ovo je jako posebna noć,” rekao je generalni direktor agencije, Rafael Grossi, japanskom premijeru Fumiu Kishidi prilikom predaje konačnog izvješća.

Grossi je novinarima rekao da će osoblje IAEA-e motriti ispuštanje radioaktivne vode i povesti informativnu kampanju kako bi ublažio ili otklonio zabrinutost lokalne populacije.

“Moramo prepoznati da se ovako nešto prije nije dogodilo,” podsjetio je i dodao da zadnju riječ o puštanju ima Japan.

>>>Japanska vlada potvrdila odluku o ispuštanju kontaminirane vode iz Fukushime u more

Aktualni planovi predviđaju da će se cisterne prazniti kroz razdoblje od 30 do 40 godina.

Japan bi datum početka ispuštanja mogao najaviti već idući tjedan.

Zabrinutost, protivljenje Kine

Planu se protive udruge i sindikati japanskih ribara kojima su nakon katastrofe u 2011. godini zatvorena pojedina tržišta

Peticiju koja se protivi planu u regiji je potpisalo više od 250.000 građana.

Od zemalja u susjedstvu, najveći kritičar plana je Kina čije je gledište da izvješće IAEA ne može poslužiti kao blagoslov “za korištenje Pacifika kao svoje septičke jame” i traži zamrzavanje plana.

Japan kaže da su otpadne vode iz nuklearke filtrirane kako bi se uklonila većina radioaktivnih elemenata s izuzetkom tricija, izotopa vodika koji je teško odvojiti od vode.

Voda će prije ispuštanja u Pacifik biti razrijeđena kako bi se tricij sveo ispod međunarodno priznatih sigurnosnih razina, rekli su službenici.

Japanci su novinarima u Pekingu prošlog mjeseca podijelili prezentacije prema kojima je razina tricija u tretiranim vodama niža od uobičajene zasićenosti prilikom ispuštanja otpadnih voda u nuklearnim elektranama, uključujući u Kini.

Službenici su rekli da je napravljen niz opetovanih pokušaja da se Pekingu objasne znanstvena gledišta Tokija, ali da su sva obrazloženja odbijena.

Kina je u utorak rekla da japanska usporedba razina tricija u pročišćenoj vodi i otpadnoj vodi “potpuno miješa koncepte i obmanjuje javno mnijenje”.

“Ako je japanska strana iskrivljena ići svojim putem, tada mora snositi sve posljedice,” napisali su iz kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Diplomati su izrazili i “žaljenje” zbog “ishitrene objave” IAEA.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Grabancijaš/Reuters