Huawei je reagirao na neutemeljene navode koje je službenik američkog State Departmenta izrekao tijekom 5. Europskog foruma za kibernetičku sigurnost koji se održao u poljskim Katowicama.
Robert Strayer, zamjenik američkog tajnika za kibernetičku i informacijsku sigurnost, iznio je tijekom spomenute panel rasprave potpune neistine o Huaweiju koje je Abraham Liu, Glavni predstavnik Huaweija pred europskim institucijama odlučno demantirao:
>>>Norveška otvorena za 5G tehnologiju Huaweija: ministar
“Vidljiv je kontinuirani napor američke administracije za širenjem lažnih glasina o Huaweiju. Međutim, Europa će sama donositi odluke o uvođenju 5G mreže, pa tako i o Huaweiju. Mi pozdravljamo i poštujemo svaku europsku odluku o zaštiti kibernetičke sigurnosti. Huawei je ključan partner europske tehnološke budućnosti”, kazao je Liu.
- “Huaweiju ne treba vjerovati”
U protekla tri desetljeća Huawei je svojim proizvodima, tehnologijama i uslugama opskrbio tri milijarde ljudi širom svijeta bez ikakvih incidenata, a kamoli dokaza koji bi upućivali na tvrdnju kako se Huaweiju ne može vjerovati u pružanju sigurnih telekomunikacijskih proizvoda. U tom smislu treba napomenuti kako je Huawei ove godine u Bruxellesu otvorio Centar za transparentnost u području kibernetičke sigurnosti u kojem svi zainteresirani dionici iz industrije ili vlada mogu saznati sve o procesima proizvodnje i implementacije.
- “Huawei će osmisliti sustav za krađu podataka korisnika i proslijediti ga kineskoj vladi”
Huawei je posvećen proizvodnji isključivo najsigurnijih i najučinkovitijih 5G proizvoda na svijetu. Usredotočeni smo na korisnike i nikad u dugoj povijesti nije bilo niti primisli o suradnji s državnim vlastima i krađi podataka jer bi to značilo kraj poslovanja za Huawei.
- “Huawei je kontroliran od strane kineske vlade”
Huawei je privatna tvrtka čije vlasništvo u cijelosti pripada zaposlenicima. U Huaweiju je jasno definirana struktura vlasništva i upravljanja, a nijedno državno tijelo bilo vanjsko ili izvanjsko ne posjeduje niti jedan udjel u vlasništvu Huaweija niti ga kontrolira na bilo koji drugi način.
- “Huawei prima novčanu pomoć i donacije od kineske vlade”
Radi se o potpunoj neistini. Huawei nikad nije primio beneficirane ili jeftinije zajmove od kineskih banaka, a potrebno je naglasiti i podatak kako 80 % Huaweijevog financiranja, zajmova i kredita dolazi upravo od nekineskih banaka.
- “Kineski Zakon o nacionalnoj obavještajnoj službi nalaže Huaweiju da mora surađivati s državom”
Spomenuti zakon zapravo sadrži samo svojevrsne zaštitne mjere za organizacije koje djeluju u suprotnosti s pravnim poretkom, interesima i načelima države. Uostalom, taj zakon nema legitimitet izvan Kine dok slične zakone imaju gotovo sve države svijeta. Huawei je vrlo pažljiv i ustrajan u tome da poštuje apsolutno svaki zakon države u kojoj posluje.
>>>Američki NSS Labs preporučuje Huaweijev vatrozid
Huawei smatra kako je afirmacija 5G mreže neophodna u procesu globalne digitalne transformacije, a izazovi koje donosi mogu se prevladati samo bliskom suradnjom dobavljača, operatera i donositelja odluka.
>>>Globalni (dez)informacijsko-ekonomski rat pete generacije: 5G
Inače, uspješna i pravovremena implementacija 5G mreža u Europi ovisit će o korištenju stručnosti i vrhunske tehnologije iz cijelog svijeta. To uključuje najnoviju tehnologiju za kibernetičku sigurnost koju Huawei razvija s partnerima iz cijelog svijeta.
Huawei/404
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.