Američka gig ekonomija i komplementarno tržište rada prošlog su tjedna izgubili more poslova, otkrili su u četvrtak podaci Labor Departmenta (.pdf).
>>>Španjolska u petnaestak dana izgubila 900,000 poslova: COVID-19
Ekonomisti su u anketi za Dow Jones prognozirali gubitak 3.1 milijun radnih mjesta, ali se brojka pokazala dvostruko većom pa je zahtjeve za naknadu zbog nezaposlenosti podnijelo rekordnih 6.6 milijuna ljudi. Upareno s podjednako šokantnim podacima iz tjedna prije, američko tržište rada je u 14 dana ostalo bez 10 milijuna poslova.
>>>Prošlog tjedna bez posla ostalo 3.28 milijuna Amerikanca: COVID-19
“Nažalost, ovo vjerojatno još uvijek podcjenjuje stvarne brojke jer preopterećenje u sustavu znači da nisu zabilježeni svi zahtjevi,” komentirala je Liz Ann Sonders, šefica investicijske strategije pri Charlesu Schwabu. “Čak i ako su brojke precizne, izgledno je da najgore tek dolazi.”
U ilustraciji slabosti gig ekonomije, Reuters piše da su iznosi kriznih čekova za Amerikance značajno veći od zarade ljudi na minimalnoj plaći. Osobe bez posla imaju pravo na 600 dolara tjedno (povrh standardne naknade od 385 dolara), što odgovara plaći od 15 dolara po satu za radni tjedan od 40 sati. Zakonom određeni minimalac na federalnoj razini dvostruko je manji i iznosi oko 7.25 dolara po satu što znači da potplaćeni na američkom tržištu rada u ovom trenutku dobivaju više novca ako ostanu bez posla, odnosno da bolje prolaze bez rada.
>>>53 milijuna američkih radnika – 44% ukupne radne snage – jedva zarađuje za život: Brookings
Ogranak federalnih rezervi u St. Louisu je s krajem ožujka projicirao da bi pandemija koronavirusa mogla rezultirati gubitkom 46 milijuna radnih mjesta, što bi donedavnu “punu zaposlenost” pretvorilo u nezaposlenost sa stopom od 32%. Fed je naveo da bi takva situacija bila kratkog vijeka.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.