Biznis i ekonomijaPreporučeno

Krah malotrgovinskog prometa u ožujku: DZS

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, realni promet u trgovini na malo u ožujku 2020. pao je na mjesečnoj i godišnjoj razini.

Na mjesečnoj razini pao promet od trgovine na malo neprehrambenim i prehrambenim proizvodima

Ukupan sezonski i kalendarski prilagođeni promet od trgovine na malo što su ga u ožujku 2020. ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću, bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, realno je pao za 11,7% u odnosu na veljaču 2020. Od toga je promet od trgovine na malo neprehrambenim proizvodima (osim trgovine motornim gorivima i mazivima) pao za 26,7%, a promet od trgovine na malo prehrambenim proizvodima za 1,4%.

Najveći pad realnog prometa od trgovine na malo na godišnjoj razini u posljednjih deset godina, od siječnja 2010.

U ožujku 2020., u usporedbi s istim mjesecom prethodne godine, kalendarski prilagođeni promet od trgovine na malo realno je pao za 7,0%.

Pritom je promet od trgovine neprehrambenim proizvodima (osim trgovine motornim gorivima i mazivima) pao za 17,3%, dok je promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima porastao za 8,5%.

U prva tri mjeseca kalendarski prilagođeni promet realno je porastao za 0,9% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

DZS

Pad ukupnog izvornog prometa ublažen porastom prometa dviju trgovačkih struka

U ožujku 2020. u odnosu na isti mjesec prethodne godine, prema izvornim indeksima, porast prometa ostvarile su sljedeće trgovačke struke: Nespecijalizirane prodavaonice pretežno živežnim namirnicama te Ljekarne, medicinski i ortopedski proizvodi, kozmetički i toaletni proizvodi, na koje otpada 54,7% ukupnog prometa, dok su ostale trgovačke struke, na koje otpada 45,3%, ostvarile pad prometa te je ukupan izvorni promet od trgovine na malo nominalno pao za 6,5% u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

Najveći doprinos padu nominalnog prometa u ožujku 2020. u odnosu na isti mjesec prethodne godine, prema izvornim indeksima, ostvarile su sljedeće trgovačke struke: Motorna goriva i maziva, s padom prometa od 20,1% i s utjecajem na ukupan indeks prometa od 3,0%, te Audio i videooprema, željezna roba, boje i staklo, električni aparati za kućanstvo, namještaj i drugi proizvodi za kućanstvo, s padom prometa od 28,6% i s utjecajem na ukupan indeks prometa od 2,0%.

Ukupan promet trgovaca na malo (odjeljak 47 NKD-a)1)  realno pao na mjesečnoj i na godišnjoj razini

Ukupan sezonski i kalendarski prilagođeni promet što su ga ostvarili svi poslovni subjekti kojima je trgovina na malo pretežna djelatnost (razvrstani u odjeljak 47 NKD-a 2007.) u ožujku 2020. u odnosu na veljaču 2020. realno je pao za 8,5%.

U odnosu na ožujak 2019. njihov ukupan, kalendarski prilagođeni promet realno je pao za 5,0%, a u prva tri mjeseca realno porastao za 0,8% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, piše DZS.

Komentar HGK:

U ožujku 2020. godine realan je promet u trgovini na malo bio, prema kalendarski prilagođenim podacima, 7% manji u odnosu na ožujak 2019. godine, što predstavlja najbržu dinamiku pada još od siječnja 2010. godine (kada je pad iznosio 7,2%). Pad u ovogodišnjem ožujku rezultat je mjera u borbi protiv koronavirusa, čija je primjena počela 19. ožujka, a uključivale su, među ostalim, i obustavu rada dijela poduzetnika u djelatnosti trgovine i obustavu rada ugostiteljskih objekata.

Pad prometa u promatranome mjesecu prvi je godišnji pad još od svibnja 2019. godine (-1,9%, koji je, među ostalim, zabilježen zbog znatnog pada broja svibanjskih turističkih noćenja). U posljednjih 67 mjeseci bilježio se trend rasta koji je prekinut samo u dva mjeseca (svibanj 2019. i ožujak 2020. godine).

Na višegodišnji je trend maloprodajnoga prometa povoljno utjecalo poboljšanje pouzdanja potrošača (prema anketi čije rezultate objavljuje Europska komisija), kod kojega se od listopada 2014. do veljače 2020. godine bilježi uzlazni trend koji je prekinut sedam puta (tri puta u 2016., tri puta u 2017. godini i jednom u 2019. godini). Konkretno, u siječnju 2020. godine prvi je put zabilježeno pozitivno pouzdanje potrošača (veći je postotak pozitivnih u odnosu na negativne odgovore na pitanja u anketi). Na poboljšanje pouzdanja potrošača u posljednjim su godinama određen utjecaj imale povoljnije promjene oporezivanja plaća, koje su uslijedile početkom 2015., 2017. i 2019. godine, a utjecale su na povećanje kupovne moći stanovništva. Ipak, u ožujku 2020. godine zabilježeno je pogoršanje pouzdanja potrošača u odnosu na ožujak 2019. godine.

Na kumulativnoj je razini, odnosno u prva tri mjeseca 2020. godine, realan promet u trgovini na malo bio, prema kalendarski prilagođenim podacima, 0,9% veći u odnosu na isto razdoblje 2019. godine.

Višegodišnja povoljnija kretanja maloprodajnoga prometa rezultirala su time da je u 2019. godini prestignuta razina realnoga prometa iz 2008. godine. Taj je trend pozitivno utjecao i na kretanja vrijednosti osobne potrošnje, tj. najveće komponente BDP-a (u 2019. godini razina od 58,1% BDP-a), koja od trećega kvartala 2015. godine kontinuirano raste na godišnjoj razini te tako pozitivno utječe i na ostvaren realan rast BDP-a kod kojega se u 2019. godini također bilježi veća razina od one iz 2008. godine.

Podaci za travanj bit će objavljeni krajem svibnja i izvjesno je da će pokazati realan godišnji pad maloprodajnoga prometa, na što upućuju dosad objavljeni rezultati ankete o pouzdanju potrošača u travnju 2020. godine, gdje je zabilježeno najveće pogoršanje pouzdanja potrošača (od svibnja 2006. godine, tj. otkad su dostupni podaci za usporedbu) te podaci Porezne uprave (informacije iz sustava fiskalizacije) koji pokazuju da je od 20. do 26. travnja 2020. godine iznos računa u djelatnosti trgovine na veliko i na malo bio 18,8% manji u odnosu na isto razdoblje 2019. godine.

Na podatke o kretanjima maloprodajnoga prometa na razini cijele ove godine uvelike će utjecati trajanje pandemije uzrokovane koronavirusom, no još je uvijek teško predvidjeti buduća kretanja prometa u trgovini na malo.

Comments (1)

Comments are closed.