PreporučenoTech

Cijena zasad jedinog ‘dokazano’ učinkovitog lijeka za COVID-19 do 4500 dolara po terapiji: remdesivir

Gilead Sciences Inc, farmaceutski div čiji se lijek remdesivir zasad jedini pokazao učinkovitim u terapiji oboljelih od bolesti COVID-19 iza sebe ima zloglasnu povijest, podsjeća Reuters.

Kompanija je prije sedam godina izazvala međunarodni gnjev cijenom Sovaldija, lijeka koji je u suštini omogućio izlječenje od hepatitisa C. Gilead je cijenu jednu tablete tada odredio na 1000 dolara što je u Americi izazvalo nacionalnu raspravu o zdravstvenom sustavu i troškovima lijekova na recept.

Analitičari Wall Streeta procjenjuju da Gilead i šira farmaceutska industrija u kontekstu pandemije imaju priliku popraviti ugled. Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa je nakon kliničkih ispitivanja remdesivira autorizirala njegovu žurnu i široku primjenu. Glavni američki dužnosnik za borbu protiv infektivnih bolesti, Anthony Fauci, je rekao da će on postati “standard” terapije oboljelih od COVID-19.

Dionice Gileada su od početka godine porasle za oko 20%, uglavnom zahvaljujući ufanju u remdesivir.

>>>Novo kliničko ispitivanje sugerira učinkovitost lijeka za COVID-19: remdesivir

“Ovo je sjajan prilika za proizvođače lijekova” da poprave imidž industrije u trenutku kad “imamo izrazito negativan fokus na cijene lijekova,” rekao je za Reuters stručnjak za farmaceutsko tržište Ed Schoonveld iz savjetodavne tvrtke ZS Associates čije riječi potvrđuje početna strategija Gileada.

Terapija za više od milijun oboljelih

Glavni direktor kompanije, Daniel O’Day, na funkciji nešto dulje od godinu dana, u prvom je koraku obećao donirati dovoljno remdesivira za izlječenje najmanje 140,000 oboljelih u američkim bolnicama i pritom pažljivo izostavio bilo kakve sugetije o mogućoj cijeni terapije. Analitičari i investitori očekuju da će, pod uvjetom da pandemija ne usahne, lijek na komercijalnom tržištu iduće godine utržiti 740 milijuna dolara te 1.1 milijardu dolara u 2022.

O’Day je u posljednjim danima najavio planove o proizvodnji remdesivira u količinama koje bi do kraja godine omogućile terapiju za više od milijun oboljelih od COVID-a, ukoliko zatreba, kompanija u 2021. može isporučiti dovoljno lijeka za “nekoliko milijuna” ljudi.

>>>Genetički materijal koronavirusa vreba u zraku: istraživanje

“Mislim da će ovo zacijelo pomoći reputaciji industrije,” rekao je O’Day na nedavnoj tele-konferenciji s investitorima. “Pritom ne sugeriram da će izostati postojani fokus i pritisak na cijene lijekova … ali sada možemo imati i dozu zahvalnosti za inovacije koje donosi industrija.”

“Poštena cijena”

Aktualne procjene o “poštenoj cijeni” remdesivira u Sjedinjenim Državama, gdje farmaceuti generalno posežu za najvišim cijenama na globalnoj razini, variraju naširoko.

Od jednog do 4500 dolara po terapiji  

Institute for Clinical and Economic Review (ICER), koji izgledne cijene lijekova kalkulira na temelju njihove učinkovitosti, sugerira da bi maksimalni iznos za desetodnevnu terapiju remdesivirom mogao iznositi 4500 dolara po oboljelom. Grupa za zaštitu potrošača Public Citizen istovremeno drži da bi terapija trebala koštati dolar po danu budući da je to “više od troškova masovne proizvodnje s razumnim profitom za Gilead.”

>>>U njujorškom ZOO-u zabilježen prvi poznati slučaj prijenosa koronavirusa s ljudi na životinje

S druge strane, Gilead je naveo da troškovi razvoja remdesivira, originalno osmišljenog za borbu protiv ebole protiv koje se pokazao neučinkovitim, sežu do milijardu dolara zbog čega pojedini analitičari Wall Streeta predviđaju cijenu terapije u iznosu od 4000 ili više dolara što bi pokrilo izdatke za razvoj, odnosno donijelo realni profit.

Pratite nas na Google vijestima