Vlada je u četvrtak na 234. sjednici ovlastila ministra financija Zdravka Marića da u ime Republike Hrvatske potpiše Sporazum o dobrovoljnom jamstvu s Europskom komisijom za privremenu potporu radi smanjenja rizika od nezaposlenosti u izvanrednoj situaciji nakon izbijanja bolesti COVID-19.
Hrvatska će time osigurati pristup novom instrumentu nazvanom “SURE”, što na engleskom znači sigurno i što je akronim od Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency (Potpora za ublažavanje opasnosti od nezaposlenosti u izvanrednoj situaciji).
>>>Harmonija u GSV-u, postignut dogovor o mjerama za svibanj i lipanj, najavljen ‘kurzarbeit’: VIDEO
Sure je instrument čija je svrha očuvanje radnih mjesta koja su ugrožena zbog pandemije koronavirusa. Riječ je o financijskoj potpori u obliku vrlo povoljnih zajmova EU-a zemljama članicama u visini od ukupno 100 milijardi eura. Ti zajmovi bi pomogli zemljama članicama da se bolje nose s izvanrednim povećanjem javnih troškova na očuvanju zaposlenosti. Ti zajmovi bili bi namijenjeni za pokrivanje troškova koji su izravno vezani za nacionalne programe skraćenog radnog vremena ili s drugim mjerama koje su zemlje članice donijele, primjerice za samozaposlene. To znači da je potrebno najprije donijeti program državnih potpore za skraćeno radno vrijeme na razini države članice i tek onda se može tražiti zajam za pokrivanje tih troškova. Prema podacima Komisije, sve zemlje članice imaju neki oblik programa za skraćeno radno vrijeme, koji su međusobno vrlo različiti.
Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović je početkom lipnja najavio da će prijedlog izmjena Zakona o radu, odnosno dijela posvećenog skraćenom radnom vremenu, biti reguliran tijekom mjeseca.
Osim izmjene zakonodavstva u članicama gdje je to nužno, Komisija od vlada traži vjerodostojna i neopoziva jamstva Proračunu EU, u skladu s odnosnim udjelima u ukupnom bruto nacionalnom dohotku. Jamstva država članica mogu biti u visini do 25% odobrenih kredita za svaku državu članicu, uzimajući u obzir njihov udio u ukupnom bruto nacionalnom dohotku
>>>U prijedlogu Komisije tri sigurnosne mreže, velebni novac za Hrvatsku: EU sljedeće generacije
“U ovom konkretnom paketu, mi smo u najkraćem mogućem roku proveli zakonodavnu proceduru, da bi omogućili da ovaj instrument bude što prije operativan, što se vidi i po datumima,” rekao je na sjednici ministar Marić i naveo da je iznos jamstva 95,7 milijuna eura te da će Hrvatska zauzvrat dobiti najmanje četiri puta više novca.
Govoreći o mjerama za očuvanje radnih mjesta, ministar je rekao da se od 5,5 milijardi kuna isplaćenih za samo dva mjeseca, iznos od oko 4 milijarde kuna odnosi na rashode koji nisu originalno planirani u proračunu, ali smo „našim načinima preraspodjela i ušteda na svim ostalim kategorijama rashoda pronašli način kako i na koji način to ispuniti, te isto tako dodatnih milijardu i pol što se tiče odgođenih, to jest oslobođenih poreznih obveza po ovoj osnovi“.
Grabancijaš/Europska komisija/Vlada RH
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.