Croatia Airlines i hrvatska Vlada još uvijek traže model državne pomoći koji bi zadovoljio europske regulatorne okvire.
Portal EX-YU Aviation piše da pronalazak rješenja, ili radije rupe u europskim pravilima, otežavaju prijašnje sanacije, uključujući dokapitalizaciju s 862 milijuna kuna javnog novca s kraja 2012. godine i prošlogodišnji zajam ukupne vrijednosti 350 milijuna kuna koji je Vlada RH plasirala kao “zajam dioničara”.
>>>Djelomična nacionalizacija Lufthanse
“U složenoj smo situaciji. Njemačkoj je lako pomoći svojim zračnim prijevoznicima jer zauzvrat može postati vlasnicom dionica. U Hrvatskoj, Vlada to više ne može,” rekao je za EX-YU Aviation direktor komercijalnih poslova Croatia Airlinesa, Slaven Žabo. “Još uvijek tražimo odgovarajući model pomoći u okviru pravila EU-a”.
Prijevoznik je razradio tri različita scenarija utjecaja pandemije na poslovanje. Najoptimističniji do kraja godine predviđa neto gubitak od 30, a najpesimističniji od 73 milijuna eura. Hrvatska gospodarska komora predviđa gubitak od 52.5 milijuna eura u tekućoj i 25 milijuna eura u idućoj godini.
>>>Jasmin Bajić ponovno predložen za člana Uprave, direktora Croatia Airlinesa: 226. sjednica Vlade
Croatia Airlines je do sredine listopada putnike čije su karte ostale neiskorištenima obeštetio s više od 600.000 eura. Kompanija je na dezinfekciju flote potrošila oko 118.700 eura, 158.240 eura je otišlo na kupnju zaštitne opreme za zaposlene, a 11.000 eura na olovke i formulare.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Croatia Airlines gomila gubitke, traži ‘rupu’ u europskim pravilima o državnoj pom… […]