Željko Rohatinski, cijenjeni hrvatski ekonomist i bivši guverner Hrvatske narodne banke, jučer je ususret predavanju na riječkom Ekonomskom fakultetu povodom predstavljanja nove knjige “Kriza u Hrvatskoj” izjavio da Vlada i HNB ciljanim tiskanjem novca mogu pomoći brodogradnji.
Rohatinski je podsjetio da Hrvatska aktivnu i suverenu monetarnu politiku može voditi sve do ulaska u eurozonu, neovisno o proturječnim signalima ili upozorenjima izvana.
>>>Rasprodan je prvi udžbenik Moderne monetarne teorije
Ekonomist ističe da je za takvo, “funkcionalno štampanje novca, u smislu da taj novac ide u gospodarstvo a ne na potrošnju i uvoz” nužna “velika usklađenost djelovanja centralne banke i Vlade, onakva usklađenost kakve sada nema”.
Istina je, dodaje, da se novac i sada tiska, no taj novac “ili stoji na računima banaka u HNB-u, ili služi za otplatu dugova naših banaka prema stranim bankama,” rekao je prema citatu Novog lista.
Dead money
Novinari su o prijedlogu Rohatinskog da se aktivnom monetarnom politikom i ciljanim stvaranjem novca pomogne brodogradnju pitali aktualnog guvernera Borisa Vujčića.
“Najbolje da onda on objasni kako bi to izveo,” odgovorio je Vujčić, dodavši da aktualni višak likvidnosti u sustavu iznosi 36 milijardi kuna.
Ekonomisti bi na navedeno odgovorili da se novac u realnu ekonomiju pušta kroz “transmisijski mehanizam” koji u Hrvatskoj u suštini ne postoji izvan okvira komercijalnih banaka.
Bila riječ o privatnim investitorima, korporacijama, komercijalnim ili središnjim bankama, ekonomisti bi novac koji ne miče guzicu, već dangubi na računima ne pokazujući interes za ulazak u realnu ekonomiju, odnosno novac koji postoji bez svrhe, u slengu nazvali “mrtvim” (dead money). Kako ističe Vujčić, Hrvatska zapravo grca u takvom, mrtvom novcu.
Monetarni suverenitet
Rohatinski svojim izjavama otvara vrata globalno sve aktualnijoj raspravi o Modernoj monetarnoj politici (MMT) koja propitkuje granice održivog deficita, dopuštene inflacije i državne intervencije u realnoj ekonomiji.
Novac, u reklo bi se bezgraničnim količinama stvaraju sve vodeće svjetske banke. Europska i američka središnja banka su u potrazi za oporavkom i ciljanim stopama inflacije kroz programe kvantitativnog popuštanja nakon Globalne recesije upareno stvorile više od 10 bilijuna dolara.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.