PreporučenoTech

Facebook stegnuo kontrolu informacija o cjepivu, COVID-19  

Facebook je u ponedjeljak izmijenio pravila i smjernice za hendlanje informacija o COVID-19, cjepivima za COVID-19 i cjepivima kao takvima, šireći listu tema i tvrdnji koje mogu rezultirati uklanjanjem objava.

Kompanija je borbu protiv dezinformacija povezanih s pandemijom započela u prosincu prošle godine, otkad korisnici primaju obavijesti da su bili u interakciji s propitivanim ili netočnim sadržajem.

>>>Facebook zabranio teorije zavjera o covid cjepivu

U ponedjeljak proširenim smjernicama za netočne informacije sada uključuju:

  • tvrdnje da je COVID-19 rezultat ljudskog eksperimentiranja i djelovanja
  • tvrdnje da cjepiva nisu učinkovita protiv bolesti za koje su razvijena
  • tvrdnje da je sigurnije dobiti bolest nego primiti cjepivo
  • tvrdnju da su cjepiva opasna, otrovna, ili da izazivaju autizam

Facebook je rekao da nova pravila na snagu stupaju odmah te se već primjenjuju u grupama, na stranicama i računima koji dijele prijeporni sadržaj. Isključenje recidivista jedna je od realnih opcija.

Značajno, kompanija je najavila da će oštrija kontrola nad sadržajem trajati koliko i “izvanredno stanje” s covidom. Verge piše da je Facebook prije prosinca slovio kao glavni pokretač i širitelj dezinformacija o cjepivu, analitičari vjeruju da je to imalo velik utjecaj na odvraćanje od cijepljenja, osobito u Sjedinjenim Državama gdje otpor stiže iz “neočekivanih tabora”.

>>>‘Nitko ne želi biti zamorac’: otpor cijepljenju u SAD-u stiže iz neočekivanog tabora

U komentaru objavljenom na Twitteru, UNC-a profesorica Zeynepa Tufekci, sugerira da je, kao i uvijek, riječ o skliskoj strmini. “Dio ljudi brine koji će se sve postovi naći u novoj, široj mreži protiv dezinformacija. Istraživanja o učinkovitosti pojedinih maski, cjepiva.., i testova još uvijek traju. Kako su napisane, Facebookove nove smjernice mogu spriječiti razgovor oko novih rezultata istraživanja,” zacvrkutala je profesorica koja je odmah uočila i pokoju činjeničnu pogrešku u tvrdnjama koje je “verificirao” Facebook.