Projekt Superlige, čije su osnivanje najavili najbogatiji europski nogometni klubovi, u suprotnosti je s europskim vrijednostima “različitosti” i “uključivosti”, ocijenio je u ponedjeljak potpredsjednik Europske komisije Margaritis Schinas na Twitteru.
“Moramo braniti europski model sporta utemeljen na vrijednostima, na različitosti i uključivosti. Ne dolazi u obzir da bude rezerviran za nekoliko bogatih i moćnih klubova koji žele prekinuti veze” s nacionalnim savezima, napisao je Schinas, povjerenik za promicanje europskog načina života.
Prekid veza sa savezima doveo bi do uskraćivanja potpore amaterskom nogometu, ustvrdio je Schinas.
“Univerzalnost, uključivost i različitost su ključni elementi europskog sporta i našeg europskog načina života”, istaknuo je povjerenik.
Ljutite reakcije
Dvanaest bogatih europskih klubova postiglo je u kasno u nedjelju dogovor o osnivanju novog nogometnog natjecanja Superlige u kojoj bi sudjelovalo 20 klubova, izvijestio je Real Madrid čiji je predsjednik izabran za čelnog čovjeka tog natjecanja.
U tom novom natjecanju sudjelovali bi španjolski Real Madrid, Barcelona i Atletico Madrid, zatim engleski Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool, Manchester City i Manchester United, te talijanski Juventus, Milan i Inter. Oni su pozvali još tri neimenovana kluba da im se priključe u projektu kojim bi zatim upravljalo tih 15 osnivača.
>>>Objavljen je priručnik za praktičnu primjenu radne definicije antisemitizma | Komisija
Još pet klubova bi se kvalificiralo za tu ligu temeljem rezultata u nacionalnim prvenstvima uoči te premijerne sezone, premda nije navedeno iz kojih bi država bili.
Najava najbogatijih europskih nogometnih klubova da osnivaju europsku Superligu izazvala je ljutite reakcije, a francuski predsjednik Emmanuel Macron i britanski premijer Boris Johnson osudili su taj potez.
Potez su osudili nacionalni savezi i nacionalne lige triju zemalja. Bijesne su i navijačke udruge Cheleseja, Arsenala i Tottenhama.