Europska komisija imenovala je šest eminentnih europskih znanstvenika u Znanstveno vijeće Europskoga istraživačkoga vijeća (ERC), a među njima je i akademkinja Milena Žic Fuchs sa Sveučilišta u Zagrebu, priopćeno je 1. srpnja sa Sveučilišta.
Nove članove ERC-a odabrao je neovisni odbor za imenovanja, a u procesu odabira sudjelovala je isključivo znanstvena zajednica.
Akademkinja Žic Fuchs prva je znanstvenica iz Hrvatske imenovana u to tijelo.
Znanstveno vijeće ERC-a neovisno je upravljačko tijelo sastavljeno od 22 ugledna znanstvenika koji predstavljaju i zastupaju cijelu europsku znanstvenu zajednicu. Njegova je glavna uloga postavljanje strategije ERC-a i odabir stručnjaka za ocjenjivanje projektnih prijedloga. Njime predsjeda predsjednik ERC-a Jean-Pierre Bourguignon.
Članove Znanstvenoga vijeća bira neovisni odbor za imenovanja, sastavljen od sedam istaknutih znanstvenika koje je imenovala Europska komisija.
Europsko istraživačko vijeće osnovala je Europska unija 2007. godine radi financiranja vrhunske znanosti. ERC svake godine odabire i financira najbolje i najkreativnije istraživače svih nacionalnosti i dobi, a nastoji i privuci vrhunske istraživače iz drugih dijelova svijeta. Vijeće je do danas financiralo oko 9000 vrhunskih istraživača u različitim fazama njihove karijere.
Četiri su osnovna programa za dodjelu bespovratnih sredstava: početne, konsolidacijske, napredne i sinergijske potpore. ERC ima proračun veći od 13 milijarda eura za razdoblje 2014. – 2020.
Novi članovi Znanstvenoga vijeća ERC-a su prof. Genevieve Almouzni (Institut Curie, Pariz), prof. Mercedes García-Arenal (Institut za jezike i kulture Mediterana i Bliski istok, Madrid), prof. Eystein Jansen (Sveučilište u Bergenu), prof. Jesper Qualmann Svejstrup (Sveučilište u Kopenhagenu), prof. Gerd Gigerenzer (Institut Max Planck za ljudski razvoj, Berlin). Ponovno imenovani članovi su profesori Margaret Buckingham, Michael Kramer i Barbara Romanowicz.
Osnovna je aktivnost Europskoga istraživačkoga vijeća (ERC) pružiti atraktivno i dugoročno financiranje za potporu izvrsnim istraživačima i njihovim timovima u provedbi novospoznajnih i visokorizičnih inovativnih istraživanja.
>>>Hrvatska u 2018. iznjedrila 628 doktora znanosti: DZS
ERC-ove potpore dostupne su istraživačima svih nacionalnosti, koji mogu boraviti u bilo kojoj zemlji svijeta u trenutku prijave. Međutim, prihvatna ustanova mora biti u državi članici EU-a ili državi pridruženoj programu Obzor 2020.
Životopis Milene Žic Fuchs
Akademkinja Milena Žic Fuchs rođena je 1954. u Zagrebu. Školovala se u Londonu, New Yorku i Sydneyu. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu stekla je 1977. diplomu profesorice engleskoga jezika i etnologije. Magistrirala je 1982., a 1989. obranila disertaciju Semantička analiza glagola kretanja u engleskom i hrvatskom književnom jeziku. Od 1978. radi na matičnome fakultetu, na kojemu je danas redovita profesorica u trajnome zvanju na Odsjeku za anglistiku.
Od 2010. redovita je članica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU).
Godine 2005. uključila se u rad Europske znanstvene zaklade (ESF), 2006. postala je članica Jezgrene skupine, a od 2009. do 2012. predsjedala njezinim Stalnim odborom za humanističke znanosti. Od 2013. do 2015. predsjedala je ESF-ovim tijelom Scientific Review Group for the Humanities.
Članica je brojnih znanstvenih savjetodavnih odbora te je u više navrata sudjelovala kao ekspertica u tijelima Europske komisije. Od 2008. bila je članica ERC-ova prosudbenoga panela Advanced Grant SH4 The Human Mind and Its Complexity, a od 2014. do 2015. predsjedala je tim panelom.
Godine 2013. izabrana je u članstvo Akademije Europe (Academia Europaea) (sjedište u Londonu), gdje aktivno sudjeluje u radu HERCULES Groupa (Higher Education Research and Culture in European Society). Godine 2016. imenovana je članicom High Level Group on Maximising Impact of EU Research and Innovation Programmes Europske komisije, kojom predsjeda professor emeritus Pascal Lamy.
Godine 2018. imenovana je u JRC (Joint Research Centre) High-Level Peer Group Europske komisije, tijelo EK-a čija je zadaća pružati neovisna znanstvena mišljenja radi potpore europskoj znanstvenoj politici.