Proizvodni sektor Sjedinjenih Država u lipnju je posrnuo na razine posljednji put viđene u prvim valovima pandemije bolesti COVID-19.
Pažljivo motrena anketa Instituta za upravljanje opskrbom (ISM) u ponedjeljak je pokazala i da raste broj otpuštanja koja su događaju “u većoj mjeri nego u prijašnjim mjesecima”.
>>>Znamenje slabosti na američkom tržištu rada
Zamjetno je hlađenje cijena na izlasku iz tvornica.
Pokazatelji su recesijski, no američko se gospodarstvo generalno pokazuje otpornim na stezanje monetarne politike i nastojanja Federalnih rezervi da inflaciju vrati na mandatom određenih 2%.
PMI ljestvica seže od 0 do 100, srednja vrijednost je 50 i označava ‘status quo’, vrijednosti ispod 50 pad (sažimanje), a iznad 50 rast (širenje) aktivnosti u pojedinom sektoru.
Formula:
PMI = (P1 * 1) + (P2 * 0.5) + (P3 * 0)
Varijable:
P1 = postotak odgovara koji javljaju o popravljanju situacije
P2 = postotak odgovora koji javljaju da je stanje nepromijenjeno
P3 = postotak odgovora koji javljaju o pogoršavanju situcije
‘Tehnička recesija’ podrazumijeva dva uzastopna mjeseca kontrakcije ili negativnog gospodarskog rasta.
“Ovo pruža daljnji razlog za sumnju da je recesija na horizontu,” komentirao je Andrew Hunter, zamjenik glavnog američkog ekonomista u Capital Economicsu. “Istraživanje ISM-a dodaje dokaze da će cijene osnovnih dobara uskoro ponovno početi padati.”
ISM PMI u lipnju je pao na 46.0, s 46.9 u svibnju. Indikator je ispod granice rasta devet mjeseci zaredom, što se nije dogodilo od recesije u 2008.-2009. godini.
>>>Krovno tijelo središnjih banaka upozorava na ‘kritično raskrižje’
S&P Global u ponedjeljak je objavio konačne rezultate Indeksa menadžera nabave (PMI) u europskoj industriji koji također otkrivaju dublje i grublje od očekivanog propadanje proizvodnih aktivnosti.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.