Biznis i ekonomijaPreporučeno

Krovno tijelo središnjih banaka upozorava na ‘kritično raskrižje’

Krovno tijelo svjetskih središnjih banaka, Banka za međunarodna poravnanja (engl. Bank for International Settlements – BIS), u nedjelju je pozvalo na daljnje poskupljenje novca uz upozorenje da je svjetsko gospodarstvo u kritičnoj točki borbe protiv povijesnih inflatornih pritisaka.

Unatoč zdušnom stezanju monetarne politike, inflacija u vodećim zapadnjačkim gospodarstvima ostaje tvrdoglavo visoka.

>>2/3 top ekonomista očekuje globalnu recesiju | WEF

Rast kamatnih stopa već je otkrio slabosti u američkom financijskom sustavu koji je iskusio najozbiljnije propadanje od Globalne recesije okinute u 2008./2009. godini.

“Globalna ekonomija je na kritičnom raskrižju. Moraju se adresirati kruti izazovi,” napisao je glavni upravitelj BIS-a, Agustin Carstens u pratnji godišnjeg izvješća.

“Vrijeme opsesivne jurnjave za kratkoročnim rastom je prošlo. Monetarna politika sada mora vratiti stabilnost cijena. Fiskalna politika mora se konsolidirati.”

>>>ECB ustrajan u poskupljivanju zaduživanja u recesijskom europodručju

Claudio Borio, rukovoditelj gospodarske i monetarne jedinice BIS-a, u osvrtu je pak podcrtao rizike od ukorjenjivanja “inflatorne psihologije” uz napomenu da posljednja povećanja referentnih kamatnih stopa u Norveškoj i Britaniji pokazuju da su središnje banke svesrdne u nastojanju da “završe posao”.

BIS navodi i da su aktualni izazovi jedinstveni u poraću Drugog svjetskog rata jer inflacija prvi put divlja u okolišu širokih financijskih ranjivosti.

Što dulje cijene ostanu povišene, to će dulje i snažnije trebati stezati monetarnu politiku, piše u izvješću koje upozorava da su izgledi za daljnje brodolome u bankovnom sektoru sada “materijalni”.

Borio je napisao da bi povećanje kamatnih stopa na razine kakve su bile sredinom 1990-ih servisiranje dugova učinile najskupljim u povijesti.

“Mislim da će središnje banke inflaciju dovesti pod kontrolu. To je njihov posao – obnoviti stabilnost cijena,” rekao je za Reuters. “Pitanje je kakva će biti cijena.”

Bankarske krize

BIS, čije je sjedište u Švicarskoj, u posljednjim je danima održao redoviti godišnji summit tijekom kojeg su središnji bankari promišljali o recentnim turbulencijama.

Svijet je u ožujku i travnju posvjedočio krahu i iskupljenju nekolicine regionalnih američkih banaka, uključujući Silicon Valley Bank, nakon čega je uslijedio i povijesni kerplop Credit Suissea.

BIS u izvješću podsjeća da je 15% ciklusa povećanja kamatnih stopa okinulo ozbiljni stres u bankovnom sustavu.

>>>Informativni uvid Šonje u krah i iskupljenje SVB-a, (ne)stabilnost financijskog sustava

Ključni faktori pritom su bili istovremeno poskupljenje novca, tvrdoglava inflacija i mahnitanje cijena nekretnina.

“Jako visoka razina duga, nevjerojatno propinjanje inflacije i snažno povećanje cijena kuća u doba pandemije stavljaju kvačice na sve te faktore,” upozorili su bankari.

Carstens, nekoć guverner Središnje banke Meksika, u izvješću navodi da je teret sada na leđima krojača monetarnih i fiskalnih politika pred kojima su teške odluke.

“Nerealna očekivanja koja su se pojavila nakon Velike financijske krize i pandemije COVID-19 o stupnju i postojanosti monetarne i fiskalne potpore moraju se ispraviti,” naveo je.

BIS drži da je “meko” prizemljenje – u kojem povećanje kamate na okida recesiju ili propadanja velikih banaka – još uvijek moguće, no prihvaća da je situacije teška.

>>>Temeljna inflacija nastavila žariti, ECB zabrinut zbog povratne sprege cijena i plaća

Neizvjesnost potpiruje raskošna fiskalna politika koja tupi monetarnu oštricu.

Dok središnji bankari u Sjedinjenim Državama i europodručju postojano poskupljuju novac, nacionalne i nadnacionalne vlasti jednako ustrajno pružaju “višekratnu jednokratnu” pomoć radi ublažavanja posljedica porasta cijena.

Radnici u vodećim gospodarstvima istovremeno sve glasnije traže i dobivaju povišice što također priječi hlađenje cijena, pa tako i izglede za meko prizemljenje.

“Laki dobici sada su požnjeti i zadnja će milja biti teža,” rekao je Borio o nastojanjima središnjih banaka da zauzdaju spiralu rasta cijena i plaća ili spriječe neugodne scenarije poput stagflacije.

“Ne bih bio iznenađen da bude još iznenađenja” u financijskom sustavu.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima